Petrol
93.45
1.80%
Euro
18.3633
-0.99%
Dolar
18.5753
0.02%
Altın
1.021
-0.85%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
378.697
1.34%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Boyer'in Ermeni inadı devam ediyor

  Fransız milletvekili Boyer: Yeni yasa tasarı hazırlıyorum
  • 27.06.2012 - 17:36
  Boyer'in Ermeni inadı devam ediyor

  Boyer in Ermeni inadı devam ediyor #1

  Fransa'da geçtiğimiz hafta düzenlenen milletvekili genel seçimlerinden sonra yeni meclis ilk oturumunu gerçekleştirerek yeni başkanını seçti. Marsilya'dan yeniden milletvekili seçilen, sözde Ermeni soykırımını kabul etmeyenlerin cezalandırılması ile ilgili tasarıyı hazırlayan Valerie Boyer de Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) yaptığı açıklamada, yeni bir yasa tasarısı için çalışmalara başladığını belirtti.
  Fransa'da 10 ve 17 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen milletvekili genel seçimlerinden sonra Sosyalist Parti'nin çoğunlukta olduğu yeni meclis ilk oturumunu gerçekleştirerek yeni başkanını belirledi. Buna göre Seine-Saint-Denis milletvekili Claude Bartolone, 577 milletvekilinin 298'inin oyunu alarak meclisin yeni başkanı seçildi.

  "SEÇMENİME VERDİĞİM SÖZLER VAR"

  Marsilya'dan yeniden milletvekili seçilen sözde Ermeni soykırımını kabul etmeyenlerin cezalandırılması ile ilgili tasarının mimarı Valerie Boyer ise meclisin açılış gününde Cihan'a verdiği mülakatta, yeni bir yasa tasarının hazırlık aşamasında olduğunun altını çizdi. Boyer, Meclis ve Senato'nun kabul ettiği kanun tasarısının Anayasa Konseyi tarafından iptal edildiğini hatırlatarak, ''Seçmenime verdiğim sözler var. Soykırımla alakalı yeni bir tasarıyı meclisin gündemine getireceğim.'' diye konuştu. Marsilya milletvekili, yeni tasarının Fransız yasalarıyla kabul edilmiş soykırımların inkarına yaptırım getireceğinin de altını çizdi.

  Anayasa Konseyi'nin kararını da değerlendiren Boyer, hukuki olarak bu karara karşı çıkamayacağını belirterek, fakat yeni bir tasarıyı meclise sunmanın da milletvekili olarak demokratik hakkı olduğunun altını çizdi. Mahkemenin kararının kendisini derinden sarstığını da söyleyen Boyer, Anayasa Konseyi'nin soykırım ve mağdurlarını ayrı ayrı değerlendirdiğini, bunun da Fransa'daki mağdurlar için büyük problem olacağının önemine vurgu yaptı.

  TÜRK BASINI DEMOKRASİYE AYKIRI YOL İZLEDİ

  İnkar tasarısı konusunda Türk hükümetini ve medyayı da sorumsuzlukla suçlayan Boyer, ''İzledikleri yol demokratik değildi.'' açıklamasında bulundu. Türk basınının bu dönemde kendisine yönelik saldırgan ve hakarete varan yayınlar yapdığını da belirten Boyer, bu durumun hala devam ettiğini savundu. Bu dönemde Türk hükümetinin Fransa'nın iç işlerine müdahale ettiğini de iddia eden Boyer, bunun kendisinde büyük şaşkınlık yarattığını söyledi. 22 Aralık'ta meclise sunduğu tasarının çarptırıldığını belirten Fransız milletvekili, tasarının tamamen Fransa'ya yönelik olduğunu, Türkiye'yi suçlayan yada eleştiren hiçbir unsurun olmadığını belirtti. Boyer, tasarının sonuç olarak Türkiye'yi ilgilendirdiğini de kabul ettiğini belirterek, fakat yaptırımın sadece Fransa'da yaşayan Fransızları kapsadığını dile getirdi.

  SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİM

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açma fikrine de değinen Boyer, bunun meclise sunmayı düşündüğü yeni tasarıyı etkilemeyeceğinin altını çizdi. Marsilya milletvekili, yeni tasarıya Sosyalist Parti'nin destek verip vermeyeceği ile ilgili konuşmanın da şuan için erken olacağını söyledi. Boyer, bir önceki tasarıyı meclis ve senatodan geçirmeyi başardıklarını hatırlatarak, mücadeleyi sonuna kadar sürdürdüğünü, bu dönemde aynı davranışı sergilemeye devam edeceğinin altını çizdi. Fransa'da Yahudi soykırımını inkar edenlerin cezalandırılıp sözde Ermeni soykırımını reddedenlerin herhangi bir yaptırıma çarptırılmamasının da kabul edilemez olacağını vurguladı.

  AŞIRI SAĞ MECLİSTE

  Bu arada Fransa'nın meclisine 14 yıl aradan sonra seçilmeyi başaran aşırı sağ parti milletvekilleri Marion Marechal-Le Pen ve Gilbert Collard da meclisin ilk gününde hazır bulundu. Collard, yaptığı açıklamada kendilerinin mecliste olmasının demokrasinin kazanımı olacağına vurgu yaparken, meclisteki diğer milletvekillerinin kendilerine tutumunun da gayet olumlu olduğunun altını çizdi.


  Görüş Bildir