Petrol
112.02
0.08%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.504
-1.48%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Brüksel bombacılarındaki tek eldivenin sırrı

  Brüksel’de dün havalimanındaki patlamalarda intihar saldırganlarının tek ellerinde eldiven bulunmasının sebebi ortaya çıktı.
  • 23.03.2016 - 12:20
  Brüksel bombacılarındaki tek eldivenin sırrı

  Dün Brüksel havalimanında Belçika vatandaşı İbrahim ve Halid El Bakraoui kardeşlerin gerçekleştirdiği intihar saldırısında bir ayrıntı dikkatlerden kaçmadı. Saldırıdan kısa bir süre önce havalimanındaki güvenlik kameralarına takılan görüntülerde El Bakraoui kardeşlerin tek elinde siyah eldiven bulunurken diğer elinin çıplak olduğu görülüyor.

  Brüksel bombacılarındaki tek eldivenin sırrı #1

  ELDİVEN, EMNİYET ŞALTERİ OLARAK KULLANILIYOR

  Bu konuda iki senaryo üzerinde duran güvenlik uzmanları ilk senaryonun bu eldivenlerin emniyet şalteri olarak kullanıldığını ifade ediyor. Valizleri taşımada kullanılan arabanın tutacak yerinden siyah eldivenin çekilmesi ve temasın kesilmesi otomatik olarak bombanın patlamasına neden oluyor. İntihar saldırganlarının vurulması durumunda bile düzenek harekete geçiyor ve bomba infilak ediyor.

  İKİNCİ SENARYO

  Uzmanların üzerinde durduğu ikinci senaryo ise patlamanın zamansız ve plansız olmasına neden olan statik yüklenmenin minimize edilmesi için eldivenlerin kullanılması. Bu yöntemlerin daha önce El Kaide tarafından kullanıldığını belirten uzmanlar DAEŞ ile El Kaide arasında istihbarat paylaşımı olduğuna dikkat çekiyor.

  Brüksel bombacılarındaki tek eldivenin sırrı #2

  YANLARINDAKİ GÖZCÜ, BOMBACILARI CESARETLENDİRİYOR

  Fotoğraf karesinde yer alan beyaz montlu ve siyah şapkalı kişinin ise DAEŞ’in bomba uzmanı olarak bilinen Necim Laşravi olduğu açıklandı. Necim’in intihar saldırganlarına cesaret vererek onları yönlendirdiği ve işlerin yolunda gidip gitmediğini kontrol etmek için orada bulunduğu ifade edildi. Belçika polisi, Necim Laşravi'yi yakalamak için operasyonlarını sürdürüyor. Havalimanındaki saldırıda 14 kişi hayatını kaybederken saldırıdan yaklaşık 1 saat sonra Brüksel’deki Maalbeek metro istasyonunda düzenlenen intihar saldırısında ise 10 kişi hayatını kaybetmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir