Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
443.370
2.44%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Bu gece tüm dünyanın gözü gökyüzünde olacak

  Tüm dünya saatte yaklaşık bin göktaşı beklenen "Ejderha Göktaşı Yağmurları''nı izleyecek
  • 08.10.2011 - 16:36
  Bu gece tüm dünyanın gözü gökyüzünde olacak

  Bu gece tüm dünyanın gözü gökyüzünde olacak #1

  Tüm dünyada kutlanacak olan "Uluslararası Ay Gözlem Gecesi" ve 7-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen "Ejderha Göktaşı Yağmurları" etkinliği bu akşam düzenleniyor. Ankara Üniversitesi Rasathanesi de bu akşam başkentlilere "Ejderha Göktaşı Yağmurları"nı izletmek için etkinlik düzenliyor.

  Uluslararası Ay Gözlem Gecesi, Ay yüzeyinin 50 kilometre yukarısında dolanan ve eşi benzeri olmayan fotoğraflar çeken LRO uydusunun verilerini ve bilimin eğlenceli yüzünü halka ulaştırmak için düzenleniyor. Bu kapsamda 8 Ekim gecesinde tüm dünyada gözlemevleri ve astronomi toplulukları tarafından yüzlerce gözlem gecesi, festival ve parti düzenleniyor.

  ''Ejderha Göktaşı Yağmuru'' kapsamında ise gökyüzünün açık olması durumunda saatte yaklaşık bin gök taşı (akanyıldız) izlenebilecek. Bu gök olayının gözlenmesi için en elverişli yerler Doğu Avrupa bölgesi, Türkiye ve Mısır olacak.

  Akşam saat 19.30'da başlayacak olan etkinlikte, Gözlemevi Müdürü Doç. Dr. Birol Gürol tarafından bir sunum yapılacak. Katılımcılar, gök bilim hakkında merak ettiklerini öğrenme, etkinlik sırasında gözlenecek olaylar ve gök cisimleri hakkında bilgi alma ve güncel gök bilim haberlerini dinleme fırsatını yakalayacaklar.

  Sunumun ardından açık havada belgesel gösterimi ve uzmanlar eşliğinde gökyüzü tanıtımı yapılacak. Katılımcılar teleskoplarla ilginç görüntüler sunan kraterleri, dağları ve ovalarıyla Ay'ı gözleyecekler. Ay'ın güneydeki en ilgi çekici yüzey şekillerinden biri olan 85 kilometre çapında ve yaklaşık 4 kilometre derinliğindeki Tycho krateri bunlardan bir tanesi.

  Etkinlikte teleskoplarla Ay gözleminin yanı sıra Jüpiter gezegeni ve uydularıyla Andromeda Galaksisi gibi cisimler de gösterilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir