Bu protestoyu polisler bile alkışladı

Bu protestoyu polisler bile alkışladı

Hükümetin uyguladığı kesinti programı nedeniyle sokaklara dökülen öğrenciler, öğretmenler ve kamu çalışanlarının ardından bu sefer polisler kesintiler için sokaklarda yürüdü.

Yüzlerce polisin katıldığı protestoya kamu çalışanları ve öğretmenler destek gösterdi. Polisler kesintiler nedeniyle artan işten çıkarılma ve artmayan düşük ücreti, artan emeklilik yaşını protesto etti.

Milibank Kuleleri önünde öğlen saatlerinde toplanan kalabalık Parlamento binası, Başbakanlık binası ve Trafalgar Meydanı'nı izleyen güzergahı takip ederek protesto yüyüyüşünü tamamladı. Polis görevlileri ilk defa 4 yıl aradan sonra protesto eylemi için sokaklarda.

FOTO-GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Surrey Polis Görevlisi Kieran Diamond, "Bugün burada 300-400 kişilik Surrey ekibi olarak 20 bin kişiyle buluşmak haklarımızı duyurmak için geldik, mesajımız hükümete yeter demeye geldik, yüzde yirmi kesinti çok büyük bir rakam uzun vadede çok daha zararlı bir hesaba dönecek, özellikle sistemin özelleştirilmesiyle" ifadelerine yer verdi.

MAHKUM KIYAFETİYLE YÜRÜDÜ

Hapishane kıyafeti giyerek protestoya katılan 76 yaşındaki Terry Hot da, "Burada bir noktaya değinmek için bulunuyorum. Engelliler, emekliler polis desteğine ihtiyacları var ve ben onların mükemmel bir iş çıkarttığına inanıyorum, kesintiye gidilmesi onların sokaklarda protesto etmesi büyük haksızlık. Hükümetin yaptığı kesintiler her konuya her kişiye dokunuyor ve herkes kesintilerin zararını görmeye başladı" açıklamasında bulundu.

"GREVDE DEĞİLİZ İZİNLİYİZ" MESAJI

Polis görevlisi John ise "Hükümet işten çıkartmalara ve emeklilik yaşını yükseltmeye gidiyor. 16 bin polis görevlisi ülke genelinde işten çıkartılacak ve bu görev başındaki herkesi endişelendiriyor. Dolayısıyla çok kızgınız ve hükümetin tüm bu kararları uygulamadan önce tekrar düşünmelerini istiyoruz. Bugün burada bulunan herkes izinli kimse grev yapmadı, kanunen grev yapmamız yasak ve öncelikle halkı mağdur duruma sokmuyoruz. Taktığımız şapkalar işine son verilecek 16 bin kişiyi temsil ediyor" dedi.

Polis görevlileri, kamu çalışanları, sağlık sektörü çalışanları, öğretmenlerin katılımıyla yaklaşık 20 bin kişinin protestoda yer aldığı tahmin ediliyor. Polis görevlileri "yeter artık", "gerçek suçlu kesintiler", "Halk için polis özelleştirmek için değil" yazılı pankartlar taşıdılar.