Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.427
-1.01%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Bulgaristan sınırında göçmenlere şiddet

  Bulgaristan sınırındaki Demirköy’de göçmenlere yönelik ‘işkence’ iddiaları konuşuluyor.
  • Ajanslar
  • 08.11.2016 - 03:28
  Bulgaristan sınırında göçmenlere şiddet

  Savaşlar, yıkımlar ve ekonomik gerekçelerle ülkelerini terk ederek Türkiye’ye gelen çoğunluğu Suriyeli sığınmacılar, sınır kenti Kırklareli’nin Demirköy ilçesinden Bulgaristan’a geçmenin yollarını arıyor.

  Genç-yaşlı pek çok sığınmacının Avrupa’ya geçiş umuduyla kullandığı önemli güzergâhlardan biri olan ilçede, sığınmacıların durumuna ilişkin ortaya atılan iddialar ise vahim.

  GÖÇMENLERİN EŞYALARINA EL KOYARAK GERİ GÖNDERİYORLAR

  Sınır köylerinde yaşayanlar, Bulgaristan güvenlik güçlerince yakalanan çoğunluğu Suriyelilerden oluşan Afgan, İranlı ve Iraklı bazı grupların, darp edildiğini, değerli eşyalarına el konulduğunu ve tekrar sınırın Türkiye tarafına geri gönderildiğini öne sürüyor. Kadın sığınmacılara yönelik taciz iddiaları oldukça dillendirilen iddialar arasında.

  SINIRDAKİ TÜRK KÖYLERİNDE YAŞAYANLAR ANLATTI

  Demirköy’de göçmen hareketliliği hayatın olağan akışı. Öyle ki 3 bin nüfuslu ilçede son iki yılda 7 bin 500’ün üzerinde göçmen yasa dışı yollardan Bulgaristan’a geçmek isterken güvenlik güçlerince yakalanarak Göç İdaresi’ne teslim edildi.

  Ancak Bulgaristan sınırındaki Türk köylerinde yaşayanların aktardığına göre, sınırdan geçmeyi başaran göçmenler için süreç çok da kolay olmuyor. Sınır köylerinden Sislioba halkında endişeyle acıma duygusu iç içe geçmiş. Köy merkezinden birkaç dakikalık yürüyüşle sınıra ulaşmak mümkün.

  BİR GÖÇMEN GÖRDÜĞÜ ŞİDDETTEN MİDE KANAMASI GEÇİRDİ

  Sınır ise küçük bir dere olan Rezve Deresi. Köy sakinleri özellikle son dönemde geçmeyi başaran ancak Bulgar görevlilerce Türkiye’ye geri gönderilen göçmenlerin içler acısı halini konuşuyor.

  Sınır hattında konuştuğumuz köy muhtarı Hayrettin Buğdaycı, “Son dönemde Bulgar polisleri yakaladıkları göçmenlere uyguladıkları şiddeti artırdı. Daha geçtiğimiz gün gördüğü şiddet sonrası mide kanaması geçiren bir göçmen köye sığındı” diyor.

  "BULGARİSTAN'IN YAPTIĞI ZULMÜN TANIĞIYIZ"

  Köy sakinlerinden Serkan Öcaf ise tanık oldukları manzaraların insanlık dramı olduğunu söylüyor. Öcaf, “Bir göçmenin ayağı kırılmıştı. Endişeliyiz ve içimiz acıyor. Kapılarımızı kilitlemeden uyuyamıyoruz." dedi. Hasan Kaçan da, Bulgaristan’ın göçmenlere zulüm yaptığını belirterek, “Bu olayları gözlerimizle görüyoruz. Bulgaristan’ın yaptığı zülmün birebir tanığıyız” diye konuştu.

  EKSİKLİKLER GÖZE ÇARPIYOR

  İlçede yürütülen operasyonlarda, 2015’te yasa dışı yollardan Bulgaristan’a geçmeye çalışan 4 bin 292 göçmen Göç İdaresi’ne teslim edilirken, organizatör oldukları iddia edilen 92 şüpheliden 37’si cezaevine gönderildi. Kasım 2016 itibariyle 3 bin 250 göçmene müdahale edilirken, 43 şüpheliden 31’i organizatör olduğu iddiasıyla tutuklandı.

  Ancak bazı köy sakinlerinin iddialarına göre, ilçedeki göçmen trafiğini önlemeye yönelik tedbirlerde bazı eksiklikler göze çarpıyor. Yalnızca 9 polis ve 20 jandarmanın görev yaptığı ilçede göçmen gruplarına müdahale edilirken zorluk çekildiği öne sürülüyor.

  "TÜRK İNSANI ÇOK İYİ"

  Demirköy’de geçen hafta başında yaşanan bir başka olayda 7-8 kişilik Afgan bir göçmen grubu, Bulgaristan’da maruz kaldıkları kötü muameleyi bizzat aktardı.

  İngilizce yaşadıklarını aktaran Afgan göçmen, “Çok uzun bir yolculuk yaptık. Avrupa’ya gitmek istiyoruz. Bulgaristan tarafında bizi yakaladılar. Bulgar polisi cep telefonlarımızı, paralarımızı, her şeyimizi aldı. Çok ağır şiddet gördük. Tekrar Türkiye’ye gönderildik. Türk insanı çok iyi, asker çok iyi. Bize yardım etmelerini istiyoruz” dedi.

  IRKÇI GRUPLAR SIĞINMACI KARŞITI PROTESTOLAR DÜZENLİYOR

  Bulgaristan’da ırkçı grupların sıklıkla sığınmacı karşıtı protestolar düzenlediği biliniyor. Yakın dönemde çekilen bir videoda da ırkçı bir grubun, üç Afgan sığınmacının ellerini arkadan bağlayarak, yere yatırdığı görüntülenmişti. Görüntülerde ırkçı gruptan bir kişinin bozuk bir İngilizce ile “Türkiye’ye dönün, buraya gelmeyin” dediği duyulurken Bulgaristan güvenlik güçlerinin ırkçı gruplara göz yumduğu ise sınırda çokça dile getiriliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir