Dolar
6.7726
0.7033%
Euro
7.4538
0.8524%
Altın
1696.27
-0.8464%
Borsa
105233.16
2.1439%
G. Altın
370.329
0.4644%
Bitcoin
62129.64
3.4129%
16ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 16 C
  Bulgaristan'da aynı tas ve kaşıktan su içildi

  Bulgaristan'da aynı tas ve kaşıktan su içildi

  Paskalya öncesi kilise ibadetlerine izin verilen ülkede ayine giden yüzlerce kişi, koronavirüs salgına rağmen papazların ikram ettiği “kutsanmış” suyu korkusuzca içmekten geri kalmadı.
  • DHA
  • 13.04.2020 - 14:57

  Bulgaristan'da aynı tas ve kaşıktan su içildi

  Bu yıl koronavirüs salgını sebebiyle Hristiyanlar için en önemli bayram olan Paskalya, pek çok ülkede evlerde veya yoğunlaştırılmış önlemler altında kutlanıyor.

  Bulgaristan'da ise Başbakan Boyko Borisov, Ortodoks Kilise yönetimiyle görüşmesinin ardından kiliselerin açık kalmasına izin verdi.

  Ortaya ilginç görüntüler çıktı.

  AYNI TAS VE KAŞIKTAN KUTSANMIŞ SU İÇİLDİ

  Paskalya kutlamaları çerçevesinde kiliseye ayine giden yüzlerce kişiye, papazlar tarafından Hristiyanlığın inancına göre, gümüş kaptan “kutsanmış” su verildi.

  Bulgaristan'da yüzlerce kişi aynı tastan kutsanmış su içti İZLE

  TEPKİLER YÜKSELDİ

  Sosyal mesafenin hiçe sayıldığı kilisedeki ayinde, aynı tas ve aynı kaşıktan yüzlerce kişinin "kutsanmış su" içmesi ülkede tepkilere neden oldu. Olayın duyulmasının ardından sağlık çalışanları, Bulgaristan'da salgının yüksek hızda yayılacağını ifade etti.

  TEPKİ SONRASI BORİSOV'DAN GERİ ADIM

  Olayın yaşanmasının ardından tepki alan Bulgaristan Başbakanı Borisov, “Paskalya duanızı evinizde, bahçenizde yapın, kiliseye gitmeyin.” çağrısında bulundu.

  CAMİLER, KİLİSELER, SİNAGOGLAR KAPATILDI

  Ülkede bütün camiler, katolik kiliseler ve Sinagoglar kapılarını toplu dualar için kapatırken, Ortodoksların Milli Kriz Merkezi çağrılarına uymaması Paskalya günlerinde koronavirüs salgının yayılma endişelerini artırdı.

  ÇİÇEK PAZARLARI DA GİTTİ

  Ülkede halka açık pazarlara kontrollü ve tek yönlü giriş sistemi uygulandı. “Çiçek ve Söğüt Bayramı” olarak bilinen bu pazar gününde ise bütün çiçek pazarları kapatıldı.

  BAŞBAKAN YARDIMCISINA DIŞARIDA OTURMA CEZASI

  Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov ve bakanlık yetkililerinin bankta oturduğununun görüntülenmesinin ardından Karakaçanov'a, paza cezası kesildi.

  GENİŞ ÖNLEMLERİN ALINDIĞI DİĞER YERLER İSE ROMAN MAHALLELERİ OLDU

  Sofya’da “Fakulteta”, “Zapaden Park”, "Filibe" ve “Stolipinovo” gibi Roman mahallelerindeki bütün giriş-çıkış noktalarına, polis ve jandarma ekipleri yerleştirildi. Kimlik kartı olmayanların çıkışına izin verilmezken, mahallelerden çıkan bütün Roman vatandaşları alınan tedbirlere tepki gösterdi.

  Görüş Bildir