Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
561.848
-0.89%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Bulgaristan'da Ramazan'ın ilk gününde provokasyon

  Gotze Delçev kentindeki tarihi Karaca Paşa Camisi'nin minaresine kesilmiş domuz kafası asıldı
  • AA
  • 19.06.2015 - 21:26
  Bulgaristan'da Ramazan'ın ilk gününde provokasyon

  bulgaristan-cami

  Bulgaristan'ın Gotze Delçev kentinde kimliği belirlenemeyen kişiler, Ramazan'ın ilk gününde Müslümanları provoke etmeye çalıştı. Kent merkezinde bulunan tarihi Karaca Paşa Camisi'ne saldıran ve minareye tırmanan eylemciler, buraya kesilmiş domuz kafası astı.

  Olayı fark eden vatandaşların polise bilgi verdiği olayla ilgili soruşturma açılırken, merkezi Gotze Delçev’de bulunan Blagoevgrad Bölge Müftüsü Aydın Muhammed, provokasyondan dolayı üzüntü duyduğunu söyledi.

  Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki Müslüman ve Hristiyanların uyum ve huzur içinde yaşadıklarını belirterek, “Asayiş sorunları yaratan bir avuç insan, toplumsal huzurumuzu gölgelemeye çalışıyor” dedi.

  Gotze Delçev’deki Müslümanların yapılan saldırıyı protesto etmek istediğini açıklayan Aydın Muhammed, bu mübarek ayda gerginliğin artmasına engel olmak için protestodan vazgeçtiklerini söyledi.

  MÜSLÜMANLARA BİRÇOK SALDIRI YAPILDI

  Gerek camiye, gerekse müftülük binasına karşı defalarca saldırılar yapıldığını aktaran Muhammed, şimdiye kadar hiç bir zanlının yakalanmadığına da vurgu yaptı.

  Gotze Delçev’de daha önce yine "kimliği belirlenemeyen kişiler" bölge müftülüğü binasının duvarına spreyle "Türklere ölüm" diye yazmış, Karaca Paşa Camisi'nin minaresine 2 metrelik bir haç dikmişti.

  Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğu Genel Sekreteri Ahmet Ahmedov da olayı kınayarak, "Şoktayız, ramazan ayının başında böyle bir eyleme anlam veremiyoruz" diye konuştu.

  Ahmedov, özellikle Gotze Delçev’deki bazı grupların sürekli olarak Müslüman cemaatine karşı provokatif hareketlerde bulunduklarını, ancak yaşanan olaylara ilişkin açılan soruşturmalardan sonuç alınamadığını belirtti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir