Petrol
97.47
0.85%
Euro
18.366
0.37%
Dolar
17.9423
-0.04%
Altın
1.034
0.33%
Borsa
2787
0.00%
Bitcoin
421.385
-2.54%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Bush tutuklansın

  Uluslararası Af Örgütü Kanada'ya, ABD eski başkanı George Bush'u tutuklayın çağrısında bulundu.
  • 13.10.2011 - 12:30
  Bush tutuklansın

  Bush tutuklansın #1

  Örgüt adına açıklama yapan Susan Lee, "Bush'un terörizme karşı giriştiği savaş sırasında işkence için izin verdiğini" belirterek, "Kanada'nın, onayladığı ve kabul ettiği uluslararası hukuk kuralları göz önüne alındığında eski Başkan Bush'u tutuklaması ve yargılaması gerekir" ifadesini kullandı. ABD'deki yetkili makamların şu ana kadar Bush'u adalet önüne çıkarmada başarısız olduklarını belirten Susan Lee, bu konuda İşkenceye Karşı BM Sözleşmesi hükümlerinin açık olduğunu hatırlattı.

  BUSH'UN GİDECEĞİ ÜLKELER TAKİBE ALINDI

  Örgüt’ün Kanada Birimi Sekreteri Alex Neve de, Bush'un ziyarete gidebileceği tüm ülkeleri yakın takibe aldıklarını dile getirerek, Bush'un da bu yüzden Şubat ayında gitmeyi planladığı İsviçre ziyaretini iptal ettiğini hatırlattı.

  BUSH'A İŞKENCE HAKKI VERMEZ

  Alex Neve, "İşkencecilerin, adaletle yüzleşmeleri için dünyanın tüm ulusları birlikte hareket etmelidir. Kim tarafından ve hangi gerekçe ile olursa olsun işkencenin durdurulması gerekir. 8 yıl boyunca, dünyanın en güçlü devletinin başı olarak terörizmle savaştığını ilan etmesi, Bush'a işkence hakkı vermez" dedi.

  Uluslarası Af Örgütü, Uluslararası Sivil Özgürlükleri İzleme Grubu'nun "2002-2009 dönemini kapsayan yıllarda CIA tarafından 'geliştirilmiş sorgulama teknikleri' ile gizlice tutuklanan binlerce kişiye işkence yapıldığı" yönündeki raporunu esas alıyor. Bin sayfayı aşan raporda, tutuklulara insanlık dışı, zalimane ve aşağılayıcı işkence uygulandığı belirtiliyor. Kanada hükümeti, Uluslararası Af Örgütü'nün çağrısına henüz yanıt vermedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir