Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci 8 yıl sonra konuştu

  Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Zeydi'ye ABD'nin yeni başkanı Trump soruldu.
  • Detay Haber
  • 19.12.2016 - 09:40
  Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci 8 yıl sonra konuştu

  Bush a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci 8 yıl sonra konuştu #1

  8 yıl önce eski ABD Başkanı Bush’a Bağdat’taki basın toplantısında ayakkabı atan Iraklı gazeteci Muntazar el-Zeydi, herkesin kendisini konuştuğu o gün ve son 8 yılda yaşadıklarını Habertürk’e anlattı.

  YENİ BAŞKAN TRUMP SORULDU

  El-Zeydi, Bush’a gösterdiği tepkiyi Trump’la karşılaştığı takdirde ona da gösterip göstermeyeceği sorusuna ise, "Trump’ın politikalarını henüz bilmiyoruz. Irak halkına karşı düşmanca davrandığı ve zarar verdiği takdirde o güne uygun olan en aklıselim tepkimi gösteririm" dedi.

  "EYLEMİ 3 YIL ÖNCESİNDEN PLANLAMIŞTIM, AYAKKABILARIMI BUSH'A ATTIM"

  ABD Başkanı’na karşı bir eylem yapmayı 3 yıl önceden planladığını belirten El-Zeydi, şunları söyledi:

  "Bu kesinlikle silahlı eylem olmayacaktı. 3 yıl öncesinde işten çıkar çıkmaz evime gidip Amerika başkanına eylem yapacağımı ve hiçbir örgüte bağlı olmadan bireysel şekilde yapacağımı anlattığım bir video çektim. Videoyu eylem sırasında vurularak öldürülürüm ihtimaliyle kaydettim. Ancak eylemin şeklini planlamamıştım. 13 Aralık 2008’de İçişleri Bakanlığı’ndan arandım. Ertesi gün ABD Başkanı George Bush’un da katılacağı toplantı için kamera yollamamı istediler. Gece boyu yapacağım eylemi düşündüm. Ertesi gün bütün kanalların ‘Irak halkı Bush’u güllerle karşıladı’ haberlerini gördüm. Bu büyük bir yalandı. Irak halkının Bush’u nasıl karşıladığını göstermeye karar verdim. Bir saat gecikmeyle salona girdim. Onu gördüğümde dikkat çekmeden ayakkabılarımı çıkardım ve arka arkaya Bush’a attım"

  Bush a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci 8 yıl sonra konuştu #2

  "2 AMACIM VARDI"

  Düzenlediği eylemin iki amacı olduğunu söyleyen El-Zeydi, “İlki ‘Irak halkı gerçekte sizi güllerle değil, ayakkabılarla karşılıyor’ mesajı vermekti. İkincisi ise zulme karşı tepki koymaktı” dedi.

  "3 GÜN İŞKENCE GÖRDÜM"

  El-Zeydi, “Tutuklandıktan sonra Irak polisleri tarafından 3 gün şiddetli işkence gördüm. Dişlerim söküldü, kulaklarıma çınlayana kadar vuruldu, el ve ayak tırnaklarım çekildi. Örgütsel bir tepki olmadığı anlaşılınca, 3 ay sonra 2009’da serbest bırakıldım” diye konuştu.

  "PİŞMAN DEĞİLİM"

  Pişman olmadığını söyleyen El-Zeydi, “O gün gösterebileceğim farklı bir tepki yoktu. Konuşabilme şansım olsaydı Irak halkının tepkisini konuşarak anlatırdım. Ama o şans bana verilmedi. Ben de ayakkabılarımı atarak kendim de dahil Irak halkının duygularını ifade ettim” dedi.

  Bush a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci 8 yıl sonra konuştu #3

  "BUGÜN BUSH GÖREVDE DEĞİL, ONA GÖSTERECEK BİR TEPKİM YOK"

  Bugün tekrar Bush’la karşılaştığı takdirde ayakkabılarını yeniden atıp atmayacağı sorusuna ise, “Tepkim şahsi değildi. O gün ülkemi cehenneme çeviren bir politikacıya ‘Dur’ dedim ve tepkimi bu şekilde gösterebildim. Ama bugün, Bush görevde değil ve ona karşı göstereceğim herhangi bir tepki yok” diye yanıtladı.

  "YAYIMLANAN KİTABIM GELİRİ MÜLTECİLERE BAĞIŞLANACAK"

  Aktif gazeteciliği bıraktığını, TV ve gazetelerde siyasi analizler yaptığını söyleyen El-Zeydi, “Burada bir sivil toplum kuruluşu kurdum. Ana işim Suriye’den, Irak’tan ve diğer ülkelerden gelen mültecilere insani yardım sağlamak” dedi. Lübnan’a yerleştikten sonra Bush’a ayakkabı attığı günü ve sonrasını Arapça anlatan bir kitap yazdığını söyleyen Zeydi, “Kitap İngilizce, Çince ve geçtiğimiz ay da Türkçe’ye çevrilerek ‘Bush’a Son Selam’ ismiyle yayımlandı. Kitabın gelirleri mültecilere bağışlanacak” ifadesini kullandı.

  AYAKKABILARI OLAYDAN SONRA KAYBOLDU

  El-Zeydi, Bush’a fırlattığı iki ayakkabının da olaydan sonra kaybolduğunu, kendisine verilmediğini söyledi.

  Bush a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci 8 yıl sonra konuştu #4

  Görüş Bildir