Petrol
84.19
0.57%
Euro
19.2981
-0.56%
Dolar
18.6222
-0.06%
Altın
1.043
-0.81%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.522
-1.99%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Californialılar ABD'den ayrılmak istiyor

  Trump'ın zaferiyle sonuçlanan tarihi seçimin ardından sosyal medyada #CalExit etiketiyle yeni bir kampanya başlatıldı.
  • Ajanslar
  • 09.11.2016 - 09:49
  Californialılar ABD'den ayrılmak istiyor

  Californialılar ABD den ayrılmak istiyor #1

  Demokrat Parti'nin hakim olduğu ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, Cumhuriyetçi Partili Donald Trump'ın seçim zaferinin ardından sosyal medya üzerinden "#Calexit" kampanyası başlatıldı.

  ABD'NİN BİR NUMARALI EYALETİ

  Bir ara Demokratların zaferine karşı Cumhuriyetçilerin yoğun olduğu Teksas'ta dile getirilen ayrılma fikrinin bir benzeri, "ABD'nin bir numaralı eyaleti" olarak kabul edilen Kaliforniya'da yükselmeye başladı.

  DÜNYANIN 6. BÜYÜK EKNOMİSİNE SAHİP

  ABD'nin bir numaralı ve dünyanın 6. büyük ekonomisine sahip Kaliforniya eyaletinde, Silikon Vadisi (Silicon Valley) yatırımcı ve çalışanları, Trump'ın başkan seçildiğinin ilanından hemen sonra sosyal medya üzerinden "Calexit" kampanyası başlattı.

  BREXİT'TEN ESİNLENDİLER: CALEXİT

  İsim olarak İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma projesi Brexit'den esinlenen kampanya için #Caleavefornia etiketi de kullanıldı.

  Sosyal medya mesajlarının birinde, Los Angeles'ta yaşayan bir kullanıcı, "Kendimi artık bundan sonra Amerikalı görmüyorum, ben Kaliforniyalıyım" ifadesini kullanırken, eyalet sınırları içinde yaşayan bir başka kullanıcı da espirili bir şekilde "Avakadolarımızı ve yasal marihuanamızı alıp #CalExit veya #CalifrEXIT yapalım" mesajını attı.

  BATI YAKASI'NDA "AYRILALIM" TWEETLERİ

  Bu arada, başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı Hillary Clinton'ı destekleyen "Batı Yakası"nda Pasifik Okyanusu kıyısındaki Washington, Oregon ve Kaliforniya eyaletlerinin tamamının ABD'den ayrılmasını isteyen twitter mesajları da atıldı.

  ÜNLÜ YATIRIMCIDAN "AYRILMA" KAMPANYASI

  Silikon Vadisi'ndeki teknoloji şirketleri, uçak, silah, eğlence ve sinema endüstrisiyle ABD ekonomisinde önemli role sahip eyalette, yatırımcı Shervin Pishevar, Başkanlık seçiminden önceki bir açıklamasında, Trump kazanırsa ABD'den ayrılıp eyaletin kendi meşru yönetimini kurmak üzere bir kampanya başlatacağını belirtmişti.


  Görüş Bildir