Petrol
108.82
-0.27%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.523
-0.92%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Cameron ile Ruhani 35 yıl sonra bir ilki gerçekleştirdi

  İngiltere Başbakanı David Cameron, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.
  • 25.09.2014 - 06:55
  Cameron ile Ruhani 35 yıl sonra bir ilki gerçekleştirdi

  cameron ruhani

  New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çerçevesinde yapılan  Cameron-Ruhani görüşmesi tarihi nitelikteydi. Görüşme, 1979 İran İslam devriminden sonra bir İngiltere Başbakanın, İran Cumhurbaşkanı ile yaptığı ilk yüz yüze görüşme olma özelliğini taşıdı.

  IŞİD VE ESAD KONUŞULDU

  İngiltere Başbakanlığından görüşmeye ilişkin henüz açıklama yapılmazken, Cameron'ın, Ruhani'den, İran'ın IŞİD'e karşı mücadeleye katılmasının yanı sıra Esed rejimine desteğini çekmesini de istemesi bekleniyordu.

  İngiltere ile İran arasındaki ilişkilerde geçen yıldan bu yana düzelme  görülürken, Irak'taki gelişmeler de ilişkilerin iyileşmesine ivme kattı.

  Irak'ta geniş tabanlı bir hükümetin oluşturulması ve istikrarın sağlanması için İran'ın yardımına ihtiyacı olan İngiltere, geçen Haziran ayında Tahran Büyükelçiliği'ni yeniden açma kararı almıştı.

  İngiltere Başbakanı Cameron, IŞİD terör örgütüne karşı iş birliği kararının İngiltere ile İran'ı birbirine daha da yakınlaştırdığını doğrulayarak, Irak'ta yaşananlardan önce de ilişkilerin geliştirilmesi yönünde harekete geçildiğini söylemişti.

  RUHANİ İLE İRAN BATI'YA DAHA YAKIN

  İngiltere birçok Batı ülkesi gibi Hasan Ruhani dönemini Suriye krizinin sona ermesi ve Tahran'ın nükleer programı ile ilgili uluslararası toplumdaki gerginliğin giderilmesi için fırsat olarak görüyor.

  Mahmud Ahmedinejad'ın Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunduğu 2005-2013  döneminde İngiltere-İran diplomatik ilişkilerinde yaşanan kötüleşme, Kasım  2011'de İngiltere'nin İran'a yönelik yeni yaptırım kararı ve ardından Tahran  Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyla kopma noktasına gelmişti. İki ülkenin  karşılıklı olarak büyükelçiliklerini kapatma kararı aldığı dönem, 1979 yılındaki  İran İslam Devrimi'nden sonra iki ülke ilişkilerinde yaşanan en kötü süreç olarak  nitelendirilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir