Euro
15.2043
-0.17%
Dolar
13.6098
-0.30%
Altın
787.1510
-0.12%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
513.750
2.79%
1ºC
İstanbul
Açık 1 C

  Cameron'dan AB uyarısı

  Avrupa Birliği'nde kalıp kalmamayı oylayacak Britanya'da referandum için resmen başlayan kampanyalar tüm hızıyla devam ediyor.
  • DHA
  • 28.04.2016 - 15:10
  Cameron'dan AB uyarısı

  david cameron

  İngiltere Başbakanı David Cameron ve İngiltere'nin en büyük sendikası olan TUC'ın (Trade Union) eski genel sekreteri Brendan Barber, Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkması halinde iş, maaş ve fiyatların tehdit altında olacağı uyarısında bulundu.

  Guardian gazetesinde ortak bir yazı kaleme alan Muhafazakar Partili Başbakan Cameron ve eski sendikacı Barber, siyasi olarak aynı görüşü paylaşmasalar da Avrupa Birliği'nden ayrılmanın Britanya ekonomisi için bir şok olacağı görüşünde hemfikir kaldı.

  STERLİN DEĞER KAYBEDEBİLİR

  Cameron ve Barber'a göre, AB'den çıkılması halinde daha yavaş bir ekonomik büyüme istihdamı tehlikeye düşürürken Avrupa ile yapılan açık ticaretin azalması da üretimi etkilerken maaşların da düşmesine neden olacak. İkili, Avrupa Birliği'nden ayrılması durumunda İngiliz Sterlin'inin yabancı para birimi karşısında değer kaybetme riski bulunduğu, düşük değerdeki Sterlin'in yüksek enflasyon ve daha pahalı ürün anlamına geldiği bunun da giyim, petrol ve gıda fiyatlarında artışa neden olacağına dikkat çekti.

  SONUCU KARARSIZLAR BELİRLEYECEK

  İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda 23 Haziran günü Avrupa Birliği'nden ayrılıp ayrılmamayı oylamak üzere referenduma gidiyor. 15 Nisan'da başlayan resmi kampanyalarda, İngiltere Başbakanı David Cameron, AB'de kalmaya yönelik kampanyayı desteklerken yine Muhafazakar Partili olan Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, AB'den çıkmanın Britanya için daha iyi olacağına yönelik kampanya yürütüyor.

  YouGov'un 12-14 Nisan 2016 tarihleri arasındaki yaptığı ankete göre İngiltere, AB'de kalmalı diyenlerin oranı yüzde 40, ayrılmalı diyenlerin oranı yüzde 39, kararsızım diyenlerin oranı yüzde 16'ya çıktı. Ayrılmalı ve kalmalı görüşünde olanların oranı birbirine yakın seyrederken kararsızların referandum sonuçlarını belirleyeceği tahmin ediliyor.


  Görüş Bildir