Euro
9.761
0.23%
Dolar
8.0962
0.1%
Altın
460.7
0.03%
Borsa
1.377
-2.2%
Bitcoin
453.003
-3.62%
12ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 12 C

  Çek Cumhurbaşkanı mülteci akını için istila dedi

  Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, "Ben, organize bir istila ile karşı karşıya olduğumuz olgusuna tamamen ikna oldum." dedi.
  • 27.12.2015 - 14:48
  Çek Cumhurbaşkanı mülteci akını için istila dedi

  Çek Cumhurbaşkanı mülteci akını için istila dedi #1

  Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Noel dolayısıyla yayımlanan mesajında, siyasetçileri sığınmacı dalgasını hafife almakla suçladı. Sığınmacı dalgasının Çek dış politikasının üzerinde "kara bir leke" olduğunu savunan Zeman, sığınmacı akınının "organize istila" olarak nitelendirdi. Bazen kendisini kasabaya giren truva atlarına karşı uyaran kötülük habercisi gibi hissettiğini belirten Zeman, "Ben, organize bir istila ile karşı karşıya olduğumuz olgusuna tamamen ikna oldum. Bu kendiliğinden gelişen bir sığınmacı akını değil" ifadelerini kullandı.

  "ÇEK CUMHURİYETİ BİZİM ÜLKEMİZDİR, HERKESİN DEĞİL"

  Prag’da 17 Kasım’da sığınmacıları desteklemek amacıyla gerçekleştirilen eylemi ve "Mülteciler hoşgeldiniz" pankartlarını eleştiren Zeman, "Çek Cumhuriyeti bizim ülkemizdir. O, herkesin değil ve olamaz" ifadesini kullandı.

  BAŞBAKAN'DAN CUMHURBAŞKANI'NA TEPKİ

  Başbakan Bohuslav Sobotka, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Zeman’ın sığınmacılarla ilgili sözlerine tepki göstererek, "Sığınmacı krizi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı şimdiye kadar sürpriz yapmadı. O hep önyargıları korudu ve kolaycılık yolunu seçti" ifadelerine yer verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir