Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.981
2.21%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Cenaze töreninde eldiveni yasakladılar

  Kore’nin, hayatını kaybeden eski lideri Kim Jong Il’in cenazesi töreniyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.
  • 04.01.2012 - 10:21
  Cenaze töreninde eldiveni yasakladılar

  Cenaze töreninde eldiveni yasakladılar #1

  İnsanların bir yandan ağladığı, bir yandan da soğuğa direndiği bu törene ilişkin ortaya atılan yeni bir iddiaysa, duyanları hayrete düşürdü.

  ÖZEL TALİMAT VERİLDİ

  Güney Kore'nin başkenti Seul merkezli Daily NK Haber sitesi, Pyongyang'daki bir kaynaktan aldığı bilgiye göre, 28 Aralık'ta düzenlenen cenaze törenine katılan halka "eldiven ve kapüşon giymeme" emri verildiğini öne sürdü.

  Yoğun kar yağışı altında düzenlenen cenaze töreninde, Kore halkı durmak bilmeksizin gözyaşı dökmüş, ağlarken kendini yere atanlar, bayılanlar olmuştu. Ancak dikkat çekici bir diğer nokta, dünya ajanslarına yansıyan fotoğraflarda tek bir sivilin bile eldiven veya bere giymemesi, kapüşon takmaması oldu.

  Daily NK, Kim Jong Il'in ardından ülkenin yeni lideri olan oğlu Kim Jong Un'un, cenaze alayına eldivensiz ve kalpaksız eşlik etmeyi tercih ettiği için, halka da giyim kuralı getirdiklerini öne sürdü.

  ELDİVEN VE ŞAPKA YASAK

  Hava sıcaklığının -9 olduğu cenaze töreninde, verilen emir gereği ne cenaze alayındaki askeri yetkililer, ne de cenazeye katılan halk eldiven giydi.

  Hatta, yerel yetkililer halka cenaze töreni öncesinde broşürler dağıttı ve "öğrencilerin eldiven, şapka ve eşarp giyilmediğini denetlemek için kalabalık içinde denetim yapacağına yönelik" uyarıda bulundu.

  69 yaşında hayata gözlerini yuman Kim Jong Un'un ardından yerine geçen "Büyük Halef" unvanlı Kim Jong Il, cenazeden bir gün sonra Kuzey Kore'nin yeni lideri ilan edildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir