Euro
9.3994
-0.87%
Dolar
7.8929
-0.75%
Altın
458.96
-0.65%
Borsa
1.342
1.28%
Bitcoin
136.499
-10.76%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 12 C
  Cenk Uygur: Hz. İsa Aliyev kadar oy alamaz

  Cenk Uygur: Hz. İsa Aliyev kadar oy alamaz

  Türk asıllı ABD'li televizyoncu Cenk Uygur, Azerbaycan'da seçim kazanan Aliyev için "İsa bile bu kadar oy alamazdı" dedi
  • 14.10.2013 - 10:40

  Cenk Uygur: Hz. İsa Aliyev kadar oy alamaz #1

  Azerbaycan’da 2003 yılında babası Haydar Aliyev’den cumhurbaşkanlığı görevini devralan İlham Aliyev, geçen hafta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 85′ini alarak, rekor bir sonuçla üçüncü kez cumhurbaşkanı seçildi.

  TÜRK ASILLI YORUMCUDAN İLGİNÇ AÇIKLAMA

  Bu sonuç, muhalif kesimde ‘seçimlerde hile’ iddialarını yeniden güçlendirdi. Konuyla ilgili en ilginç yorum ise Türk asıllı ABD’li ünlü siyaset yorumcusu Cenk Uygur’dan geldi. Uygur kendi programında yaptığı açıklamada, Aliyev’in oyların yüzde 85′ini almasının inandırıcılıktan uzak olduğunu belirtirken, ‘İsa cenetten dünyaya geri dönse ve Tanrı ‘Bu benim oğlum’ dese bile, seçimlerde bu kadar yüksek oy alamazdı’ şeklinde konuştu.

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı da, seçimleri izlemesi için görevlendirdiği üyelerinin sandıklarda çok sayıda usulsüzlük tespit ettiğini ifade ederken, gazetecilerin fiziksel şiddete ve gözdağına maruz kaldıklarını açıkladı. Yüzde 8 oy alarak, ikinci olan muhalefet lideri Prof.Dr. Cemil Hesenli de, 2008 seçimlerinde olduğu gibi, bu yıl da seçimlerde usulsüzlük yapıldığını belirterek binlerce kişinin katıldığı büyük bir miting düzenledi. Binlerce kişilik protesto “İlham Aliyev istifa”, “Seçimler yenilensin” gibi sloganlar atılan mitingde, Hesenli sonuçları mahkemeye taşıyacaklarını bildirdi. 

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir