Petrol
113.5
-0.59%
Euro
17.568
0.05%
Dolar
16.3984
0.30%
Altın
980.33
0.79%
Borsa
2453
0.00%
Bitcoin
476.807
-0.93%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  Chuck Hagel: Irak'ta IŞİD stratejimiz işliyor

  ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Irak'ta IŞİD ile mücadele stratejilerinin işlediğini söyledi.
  • 24.10.2014 - 04:25
  Chuck Hagel: Irak'ta IŞİD stratejimiz işliyor

  Chuck Hagel: Irak ta IŞİD stratejimiz işliyor #1

  Hagel, Güney Kore Ulusal Savunma Bakanı Han Min-Koo ile görüşmesinin ardından yaptığı ortak basın toplantısında, IŞİD ile mücadeleyle ilgili soruyu da yanıtladı.

  Irak’ın yeni atanan Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi ile telefonda görüşmesinde önceliklerini sorduğunu hatırlatan Hagel, Ubeydi'nin "Irak güvenlik güçlerini bulundukları bölgelerde saldırı pozisyonuna getirmek istediklerini" söylediğini iletti.

  "IŞİD STRATEJİMİZ İŞLİYOR"

  Hagel, IŞİD ile mücadelenin uzun ve zorlu bir çaba olduğunu daha önce de belirttiklerini hatırlatarak, “Stratejimizin işlediğine inanıyoruz. Irak’ta ilerleme sağlandı. Evet, (sahada durum) karışık. IŞİD kontrol ettiği bölgeleri hala kontrol etmeye devam ediyor, bu da Irak’ta önemli bir saha” diye konuştu. Ancak, günlük olarak farklı ve karışık sonuçlar çıkabileceğine işaret eden Hagel,  günlük gelişmelerin değil, uzun vadeli olarak IŞİD’in ne yaptığının ölçülmesi gerektiğini kaydetti. Hagel, “Dolayısıyla, konuyla ilgili stratejimizi değiştirmiyoruz, stratejimiz çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

  "ABD'NİN MUHARİP GÜCÜNE GEREK YOK"

  ABD muharip güçlerinin süreci hızlandırabileceğine yönelik soru üzerine Hagel, ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey ve diğer komutanların, eğer bunun gerekli olduğunu düşünürlerse bu öneriyi yapabileceklerini belirttiklerini anımsatarak, “Böyle bir öneride bulunmadılar. Hiçbir komutanla bu konuda bir görüşmem olmadı. Onlar yaptığımızın işlediğinden eminler” diye konuştu.

  Pentagon Sözcüsü John Kirby de yaptığı yazılı açıklamada, telefon görüşmesinde Hagel’in el-Ubadi’yi yeni görevi dolayısıyla tebrik ettiği bildirdi.

  İki bakanın Irak güvenlik güçlerini, IŞİD'e karşı saldırı pozisyonunda mücadele etmeye hazırlamanın yollarını görüştüklerini belirten Kirby, El Ubadi’nin, Irak nüfusunu temsil eden kapsayıcı bir ordu oluşturmayı ve Irak’ın herbir köşesini savunmayı istediğini aktardığını kaydetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir