Euro
11.1531
0.05%
Dolar
9.5261
-0.01%
Altın
551.18
0.03%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
586.316
3.59%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  CIA eski ajanı hakkında İran suçlaması

  ABD Federal Mahkemesi'nde jüri, eski CIA ajanı Jeffrey Sterling'i, CIA’nın İran’ın nükleer programına karşı yürüttüğü operasyonun bilgilerini New York Times muhabirine sızdırdığı gerekçesiyle suçlu buldu.
  • 27.01.2015 - 05:09
  CIA eski ajanı hakkında İran suçlaması

  CIA eski ajanı hakkında İran suçlaması #1

  Virginia’da görülen duruşmada, jüri, 47 yaşındaki eski CIA ajanı Sterling’in federal mahkemede karşı karşıya olduğu 9 suçlamadan da suçlu olduğu kararına vardı. Savcılar, Sterling’in New York Times muhabiri James Risen’a CIA’nın Tahran yönetiminin nükleer programına yönelik yürütülen operasyona ilişkin gizli bilgileri sızdırdığını iddia etti.

  ABD Bölge Hakimi Leonie M. Brinkema, cezası 24 Nisan’da verilecek olan Sterling'in o tarihe kadar kefaletle serbest bırakılmasının kararlaştırıldığını belirtti.

  İki Pulitzer ödülüne sahip olan New York Times muhabiri Risen, 2006 yılında, dönemin ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin CIA’yı yasa dışı olarak nasıl kullandığını anlatan Savaş Devleti (State of War) isimli bir kitap yayımlamıştı.

  CIA eski ajanı hakkında İran suçlaması #2

  CIA’nın, Tahran yönetiminin nükleer programını başarısız kılmak için Merlin Operasyonu (Operation Merlin) düzenlediğini ve operasyonun başarısızlıkla sonuçlandığı iddiasına yer verilen kitabın piyasaya çıkmasının ardından kısa bir süre sonra da Jefreyy Sterling hakkında CIA belgelerini illegal yollardan elde etmek ve devlete ait gizli belgeleri Risen’a vermek suçlamasıyla dava açılmıştı. Risen da uzun bir süre kaynağını açıklamayı reddetmişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir