Petrol
86.98
0.12%
Euro
19.4646
-0.77%
Dolar
18.6374
0.02%
Altın
1.071
-0.85%
Borsa
4991
-1.09%
Bitcoin
319.880
-1.02%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  CIA, Türkiye'yi gelişmiş ülkeler listesine aldı

  Büyüme oranları ve yatırım alanları ile dikkat çeken Türkiye'nin başarısı istihbarat örgütlerinin gözünden kaçmadı.
  • 25.09.2013 - 14:42
  CIA, Türkiye'yi gelişmiş ülkeler listesine aldı

  CIA, Türkiye yi gelişmiş ülkeler listesine aldı #1

  Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın; gelir, sanayi, demokrasi, tarım, çevre ve kültür gibi faktörleri göz önüne alarak hazırladığı 'The World Factbook' listesine Türkiye de girdi. ABD, Japonya, Almanya, İngiltere ve İtalya'nın da yer aldığı listede şu an 34 ülke bulunuyor.

  TÜRKİYE ÖRNEK ÜLKE

  Dünya ekonomilerinde dolanan kara buluta rağmen 15 çeyrektir büyüyen Türkiye'nin gösterdiği ilerleme çevresine örnek olarak gösteriliyor. Dolayısıyla siyasi ve sosyal olarak mercek altına alınan Türkiye'nin ekonomisi de istihbarat örgütlerinin ilgi odağı haline geldi. Amerikan Haber Alma Teşkilatı'nın bu çerçevede hazırladığı listeyi oluştururken, ülkeleri; demografi, eğitim, kültür, hukuk, çevre, tarım, sanayi gibi alanlarda gösterdikleri gelişmelere göre değerlendirdiği ifade ediliyor.

  CIA, ekonomik analiz yaparken Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ile Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD-Organisation for Economic Cooperation and Development) verilerinden de yararlanıyor.

  CIA'in son yayınladığı 'The World Factbook' listesinde yer alan ülkeler şöyle sıralandı:

  Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bermuda, Kanada, Danimarka, Faroe Adaları, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Holy See, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Monako, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, San Marino, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, ABD ve İngiltere. 


  Görüş Bildir