Petrol
96.1
-0.42%
Euro
18.3021
0.13%
Dolar
17.9088
0.06%
Altın
1.032
-0.15%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
414.785
-3.23%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  CIA ve Harvard bir kez daha karşı karşıya kaldı

  Harvard Üniversitesi'nin Chelsea Manning'e yaptığı davet, CIA Direktörü Pompeo'nun tepkisini çekince iptal edildi.
  • Haber Merkezi
  • 16.09.2017 - 14:01
  CIA ve Harvard bir kez daha karşı karşıya kaldı

  ABD'nin prestijli üniversitelerinden Harvard Üniversitesi, 'vatan haini olarak görülen eski er Chelsea Manning'e konuşma yapması için davet gönderdi.

  Manning de bu davete şakayla karışık bir dille "Onur duydum" şeklinde yanıt verdi. Ancak Harvard Üniversitesi'nin yaptığı bu davet CIA Direktörü Pompeo'nun tepkisini çekti.

  CIA ve Harvard bir kez daha karşı karşıya kaldı #1

  CIA DAVET GERİ ALDIRDI

  Julian Assange'ın kurduğu WikiLeaks'e gizli belge sızdırma suçundan 35 yıl hapis cezasına çarptırılan ama eski Başkan Barack Obama'nın özel izniyle cezası hafifletilen ve 7 yıldır tutulduğu cezaevinden 17 Mayıs'ta tahliye edilen eski asker Chelsea Manning'e yine engel çıktı.

  Dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesi Manning'e misafir araştırmacı unvanı verdi, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ise bu daveti "geri aldırdı."

  POMPEO PLANINI İPTAL ETTİ

  Adını eski başkandan alan John F Kennedy Yönetim Okulu, aralarında Manning ve görevinden istifa eden Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer'ın da bulunduğu 10 kişiyi geçen hafta küresel güvenlik sorunlarıyla ilgili konuşmak üzere misafir araştırmacı olarak davet etti. Ancak aynı gün aynı fakültede konuşma yapması beklenen CIA Direktörü Mike Pompeo, Manning sebebiyle bu planını iptal etti.

  CIA ve Harvard bir kez daha karşı karşıya kaldı #2

  "KİŞİLERİN GÜVENİNE İHANET ETMEM"

  Bu kararını CIA'ın resmi Twitter hesabından yayınlayan bir mektupla ileten Pompeo, "Harvard'ın vatan haini Chelsea Manning'i misafir araştırmacı olarak davet etmesinin ardından, vicdanım ve CIA çalışanlarına karşısındaki görev bilincim, Harvard'ın bu kararını destekliyormuş gibi görünerek bu kişilerin güvenine ihanet etmeme müsaade etmiyor."

  "SORUMLULUK BANA AİT"

  Okulun dekanı Douglas Elmendorf da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Şimdi öyle inanıyorum ki, Manning'e misafir öğretim üyesi olarak konuşma yapması için yapmış olduğumuz çağrı hatalıydı, ki bunda tüm sorumluluk bana aittir. Biz okul olarak bu titri özel bir onur nişanesinden ziyade üniversitede bir kaç saatten fazla geçiren insanlar belli insanlar için kullanıyoruz. (Yine de) Manning'e yapmış olduğumuz misafir araştırmacı davetini ve bu davetin bazı insanlarda çağrıştırdığı bu özel onur titrini geri çekiyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir