Petrol
101.41
0.72%
Euro
17.706
0.90%
Dolar
17.2815
0.38%
Altın
969.26
0.68%
Borsa
2413
0.21%
Bitcoin
355.289
2.48%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Çin, ABD'den teknoloji hırsızlığı için her yola giriyor

  FBI Direktörü, ABD'de Çin'in teknoloji hırsızlığına ilişkin davaları belirterek, Çin'i ABD için en büyük adli tehdit olarak tanımladı.
  • AA
  • 07.02.2020 - 06:14
  • Güncelleme : 07.02.2020 - 06:14
  Çin, ABD'den teknoloji hırsızlığı için her yola giriyor

  ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, Washington merkezli Uluslararası Stratejik Etütler Merkezinin düzenlediği konferansta konuşma yaptı.

  Wray konuşmasında, Çin'in Amerikan teknolojilerinin fikri mülkiyetini çalmak için her yola başvurduğunu söyledi.

  YILBAŞINDAN BU YANA 19 KİŞİ TUTUKLANDI

  Geçen yıl Çin'in teknoloji hırsızlığına ilişkin 24 kişinin tutuklandığını belirten Wray, yılbaşından bu yana aynı konuyla ilişkili tutuklanan kişi sayısının 19'a ulaştığını kaydetti.

  "KOMUNİST ÇİN'DEN DAHA BÜYÜK BİR TEHDİT OLMADIĞINA İNANIYORUZ"

  Wray, "Komünist Çin'den daha büyük bize adli tehdit teşkil eden başka ülke olmadığına inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

  "ÇİN'İN TEKNOLOJİ HIRSIZLIĞI GİRİŞİMLERİNE DAİR BİN SORUŞTURMA VAR"

  Çin'in, Amerikan üniversitelerinin erişim konusunda açık davranmasından faydalandığına işaret eden Wray, Pekin'in ABD üniversitelerinde kurduğu enstitü ve kampüs organizasyonları üzerinden teknoloji hırsızlığına giriştiğini iddia etti.

  Wray, "Şu an itibarıyla 56 bölge ofisimizde ve tüm sektörlerde olmak üzere, FBI'ın elinde Çin'in Amerikan teknolojilerini çalma girişimlerine dair devam eden bin soruşturma var." dedi.

  Çin, ABD den teknoloji hırsızlığı için her yola giriyor #1

  HIRSIZLIKLARIN ABD'YE ZARARI YILLIK 300 İLE 600 MİLYAR DOLAR

  Ulusal İstihbarata Karşı Koyma ve Güvenlik Merkezi Direktörü William Evanina da konferanstaki konuşmasında, Çin'in özellikle de Amerikan uçak ve elektrikli araçlarının teknolojilerini çalmaya kalkıştığını belirtti.

  Evannina, Çin'in yaptığı teknolojik hırsızlıkların ABD'ye yıllık 300 ile 600 milyar dolara mal olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

  "ÇİN ABD'NİN EN BÜYÜK JEOPOLİTİK HASMI"

  ABD Adalet Bakanı William Barr ise Çin'i, "ABD'nin en büyük jeopolitik hasmı" olarak tanımlarken, Pekin'in özellikle de 5G telekomünikasyon konusunda küresel bir üstünlük peşinde olduğuna dikkati çekti.

  Barr, "Çin zaten gizli şekilde büyük bir avantaj elde etmiş durumda ve şu anda 5G konusunda başı çekiyor. Piyasanın yüzde 40'ını halihazırda ele geçirmiş durumdalar ve şimdi ise hırslı şekilde bir dengenin peşindeler." ifadelerini kullandı.

  Çin, ABD den teknoloji hırsızlığı için her yola giriyor #2

  FBI, ÇİN ADINA AJANLIK YAPANLARLA BÜYÜK MÜCADELE VERİYOR

  FBI son zamanlarda Çin adına ajanlık yapanlarla mücadeleye hız vermiş durumda.

  ABD Dışişleri, geçen yıl iki Çinli diplomatı Virginia'daki bir askeri üsse girmeye çalıştıkları gerekçesiyle sınır dışı etmişti.

  ABD'de eski bir Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) çalışanı ise Çin ile espiyonaj ilişkisi kurduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı.

  Çin, ABD den teknoloji hırsızlığı için her yola giriyor #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir