Petrol
94.27
-0.16%
Euro
18.1945
0.04%
Dolar
18.5775
-0.03%
Altın
1.021
-0.11%
Borsa
3554
0.00%
Bitcoin
373.555
-1.91%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C
  Çin lideri Xi Jinping'den ABD'ye gözdağı

  Çin lideri Xi Jinping'den ABD'ye gözdağı

  Çin'in dev ordusu Güney Çin Denizi'nde gövde gösterisi yaptı. Büyük donanma deniz tatbikatı gerçekleştirerek adeta ABD'ye mesaj gönderdi.Çin lideri Xi Jinping tatbikata kamuflajla katıldı.
  • Haber Merkezi
  • 12.04.2018 - 16:07

  Suriye'de ABD-Rusya gerilimi yaşanırken, Güney Çin Denizi'nde de Çin'in dev tatbikatı başladı. Üç gün sürecek dev tatbikatta Çin, ABD'ye adeta gözdağı verdi.

  ABD-Çin geriliminin sıklıkla yaşandığı bölge olan Güney Çin Denizi'nde yapılan bu tatbikat Washington'a mesaj olarak yorumlandı.

  Çin lideri Xi Jinping den ABD ye gözdağı #1

  KAMUFLAJLI Xİ

  Çin'in dev donanması bölgede yapılan askeri tatbikata tam kadro olarak katıldı. Çok sayıda destoryer, savaş gemisi ve kruvazörün sularda yer aldığı tatbikat, Çin lideri Xi Jinping'in de katılımıyla ses getirdi.

  Geçtiğimiz aylarda "Yeni Mao" olarak ilan edilen Xi Jinping, tatbikata kamuflajlı  kıyafetiyle katıldı, bizzat kendi tatbikatı komuta etti. Çin liderinin kamuflajlı halleri ABD'ye gözdağı olarak yorumlandı.

  Çin lideri Xi Jinping'den ABD'ye gözdağı VİDEO

  Çin lideri Xi Jinping den ABD ye gözdağı #2

  YENİ NESİL SAVAŞ ARAÇLARI SAHNEDE

  Çin'in milyar dolarlar yatırarak ortaya çıkarttığı yeni nesil savaş makineleri de tatbikatta yerini aldı. Adeta bir "savaşın provası" olarak gösterilen tatbikat, bölgedeki güç gösterisi olarak değerlendirildi.

  GÜNEY ÇİN DENİZİ'NDE GERGİNLİK

  ABD ve Çin'e ait savaş gemilerinin sıklıkla karşı karşıya geldiği ve dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan uluslararası sularda Çin başta olmak üzere kıyı ülkeleri Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan hak iddia ediyor.

  Çin, 1947'de yayımladığı 9 kesik çizgili haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yaklaşık yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunuyor. Pekin'in, tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu üsleri silahlandırdığına yönelik iddialar bölge ülkeleri ile arasında gerginliğe sebep oluyor.


  Görüş Bildir