Euro
15.2073
0.42%
Dolar
13.4091
0.24%
Altın
790.9950
0.13%
Borsa
2,004.33
-0.49%
Bitcoin
529.251
-6.97%
11ºC
İstanbul
Hafif yağmur 11 C
  Çin malı otoyol

  Çin malı otoyol

  Çin'de yetersiz altyapıyla yapılan yollar görenleri korkuya düşürüyor.
  • 26.08.2012 - 17:12

  Çin malı otoyol #1

  En son ülkenin kuzeydoğusunda çöken bir yol 4 can aldı. Son bir yılda ülkede 6 büyük köprü çöktü!

  YOLLARIN ÖMRÜ ORTALAMA 10 AY

  Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin 'de yetersiz altyapıyla yapılan yolların ömrü ortalama 10 ayla sınırlı kalıyor. Ülkedeki en büyük felaket bilançoları, kara ve demiryollarındaki ihmaller yüzünden meydana gelen kazalarda yaşanıyor.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  İngiltere'de yayımlanan Daily Mail gazetesi, Çin'deki ölümcül trafik kazalarının arkasındaki nedenleri ele aldı. En son cuma günü ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Heilongciang bölgesindeki otoyol köprüsünün çökmesi sonucu dört kişi hayatını kaybetti. Çöken köprüyle birlikte devrilen dev kamyonlar adeta araba mezarlığı görüntüsü oluşturdu.

  SON 1 YILDA 6 BÜYÜK KÖPRÜ ÇÖKTÜ

  Fakat, kazanın bu denli dikkat çekmesinde köprünün henüz 10 ay önce tamamlanmış olması rol oynadı. Çok kısa bir süre önce yapılmasına rağmen dayanıksız çıkan köprü ülke için sürpriz değil. Son yıllarda özellikle yeni inşa edilmiş köprü çökmeleri ülkenin en korkunç kaza felaketleri arasında üst sıralara çıktı. Şinhua Haber Ajansı'na göre son bir yıldır ülkede altı büyük köprü çöktü.

  Yine geçen hafta perşembe günü aynı bölgede iki trenin çarpışması sonucu 24 kişi hayatını kaybetti.

  Aralık ayında ülkenin doğusundaki Ciciang eyaletinde bir yolcu treninin raydan çıkarak bir başka trenle çarpışması sonucu köprüden devrilmesiyle 35 kişi yaşamını yitirdi.

  Geçen yıl Pekin'de bir otoyolun ortasında aniden oluşan dev yarığa devrilen kamyondan ise sürücü ve yolcusu son anda atlayarak kurtulmuştu.

  ÜLKEDE DERİN BİR GÜVENLİK ENDİŞESİ VAR

  Yaşanan trajik kazalar, inşa ve onarım çalışmalarındaki hızıyla gündeme gelen ülkede derin bir güvenlik endişesine neden oluyor. Çöken yolların veya hatalı rayların düzenli bakım ve güvenlik kontrollerinden geçmediği ortaya çıkıyor.


  Görüş Bildir