Euro
10.1191
-0.03%
Dolar
8.5584
-0.01%
Altın
495.12
-0.01%
Borsa
1.36
0.77%
Bitcoin
332.116
4.10%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Çin polisi iki Uygur kadını öldürdü

  Çin polisi gözaltına almaya çalıştıkları sırada direnen Çin vatandaşı iki Uygur kadını vurarak öldürdü.
  • 15.03.2015 - 08:27
  Çin polisi iki Uygur kadını öldürdü

  Çin polisi iki Uygur kadını öldürdü #1

  Hong Kong menşeli South China Morning Post gazetesinin haberinde, Çin'in güneyinde bulunan Guangcou kenti dışında bir köyde polisin yaptığı baskında ondan fazla Uygur vatandaşının tutuklandığı ve gözaltına karşı direnen iki Uygur kadının vurularak öldürüldüğü bildirildi.

  KÖYE BASKIN DÜZENLEDİLER

  Guangcou kentinde 6 Mart'ta bir tren istasyonunda 13 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bıçaklı saldırının meydana gelmesinden saatler önce polisin köyde ikamet eden Uygurlara baskın düzenlediği belirtildi.

  100'DEN FAZLA GÖREVLİ

  Polislerin, köyde yaşayan Uygurlara neden baskın düzenlediğine dair bir resmi açıklama yapılmazken, Çin vatandaşı köylüler, 100'den fazla güvenlik görevlisinin baskın gecesi köye geldiklerini ifade etti.

  İsmi belirtilmeyen kaynaklara göre, Çin polisinin, köyde yaşayan Uygurların Çin'den kaçacakları bilgisi sızdığı için baskın düzenledikleri iddia edildi.

  SALDIRGANLARDAN BİRİ VURULMUŞTU

  Diğer yandan tren istasyonunda gerçekleşen olayda polis, bıçaklı saldırganlardan birini vurarak öldürmüş ve diğerini yakalamıştı. Ancak olay sırasında istasyonda bulunanların, Uygur vatandaşına benzeyen üçüncü bir saldırganın olduğunu iddia ettiği ifade edilirken, yetkililer iddia edilen şahısla ilgili bir açıklama yapmadı.

  NET BİLGİ VERİLMİYOR

  Çin, son dönemde bölgedeki önlemleri artırırken, Sincan Uygur Özerk Bölgesi başta olmak üzere ülkenin bazı yerlerinde patlama ve bıçaklı saldırı gibi olaylar Pekin yönetimi tarafından doğrudan "radikal gruplar" ile ilişkilendiriliyor, ancak yaşanan birçok olayla ilgili net bilgi verilmiyor.

  Ülkede geçen yılın başında yürürlüğe sokulan terörle mücadele yasası kapsamında bölgede geniş güvenlik önlemleri alınırken, uluslararası gözlemci kuruluş ve yabancı gazeteciler bölgede "güvenlik gerekçeleri" nedeniyle bağımsız çalışmalarda bulunamıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir