Petrol
107.8
-1.19%
Euro
17.6895
-0.77%
Dolar
16.7356
-0.88%
Altın
987.34
-0.48%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
350.513
-3.55%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  Çin'den ABD'ye alçak cevabı: Süper küstahsınız

  Çin'den ABD'ye alçak cevabı: Süper küstahsınız

  Pekin, Suriye konusundaki politikasını eleştiren ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ı sert bir şekilde eleştirdi.
  • 27.02.2012 - 18:19

  Çin den ABD ye alçak cevabı: Süper küstahsınız #1

  Clinton, Rusya ve Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'yle ilgili bir karar tasarısını veto etmelerini ''alçaklık'' olarak nitelemişti.

  Çin Dışişleri'nden bir sözcü, açıklamanın kabul edilemez olduğunu vurgularken, Komünist Parti yayın organı eleştiriyi ''süper küstahlık'' olarak tanımladı.

  ABD: SURİYE VETOSU IZDIRAP VERİCİ

  Tunus'ta cuma günü yapılan ''Suriye'nin Dostları'' konferansında konuşan Clinton, insanlar öldürülürken iki güvenlik konseyi üyesinin veto yetkisini kullanmasının ''ızdırap verici'' olduğunu söylemişti.

  TAM BİR ALÇAKLIK

  ABD Dışişleri Bakanı, ''Tam bir alçaklık, kimin tarafında olduklarını sormak istiyorum. Suriye halkının yanında olmadıkları çok açık.'' demişti.

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, Pekin'in bu açıklamalara yanıtı sorulduğunda Çin'in bunları kesinlikle kabul etmediğini vurguladı.

  ÇİN: SÜPER KÜSTAHSINIZ

  Komünist Parti'nin yayın organı Halkın Günlüğü ise, daha sert bir yanıt verirken, ''ABD'nin kendisini Arap halkının koruyucusuymuş gibi göstermesindeki niyeti görmek çok zor değil. Ancak sorun, bu süper küstahlığın, kibir ve özgüvenin ahlaki temelinin ne olduğunda yatıyor. Irak'ta hala şiddet dinmek bilmiyor, sıradan halkın güvenliği yok. Bu, tek başına, ABD politikasının etkinliği ve samimiyeti konusuna dev bir soru işareti koymak için yeterli.'' dedi.

  Çin diğer ülkelerin içişlerine karışma konusunda geleneksel olarak ihtiyatlı hareket ederken, özellikle Suriye konusunda büyük bir baskıya hedef oldu.

  Pekin, Suriye lideri Beşar Esad'a reformları yaşama geçirme ve kan ve şiddeti durdurmaya çalışma konusunda fırsat verilmesi gerektiği görüşünde.

  ŞİDDETİN SONA ERMESİ ÇİN VE RUSYA'YA BAĞLI

  Ancak gözlemciler, şiddeti sona erdirme gücünün, bugüne kadar Şam'a diplomatik kalkan sağlayan Pekin ve Moskova'nın elinde olduğunu savunuyor.

  Çin ve Rusya, 4 Şubat'ta BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye lideri Esad'ın görevden ayrılması çağrısı içeren karar tasarısını veto etmişlerdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir