Petrol
96.45
0.01%
Euro
18.2908
-0.04%
Dolar
17.9376
-0.07%
Altın
1.032
0.10%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
429.702
2.99%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Çin'den Suriye operasyonuna tepki

  Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye gerçekleştirdiği saldırı ile ilgili, tüm ülkelerin egemenlik ve bağımsızlığına saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.
  • İHA
  • 14.04.2018 - 13:37
  Çin'den Suriye operasyonuna tepki

  Dün akşam saatlerinde Amerika, İngiltere ve Fransa, Suriye'de Esad rejiminin kimyasal silah kullanmasına karşı başlatmış olduğu operasyona Çin'den tepki geldi.

  SORUNLAR DİYALOGLA ÇÖZÜLMELİ

  Bakanlık Sözcüsü Hua Chunying, başkent Pekin’de yaptığı açıklamada Suriye’ye gerçekleştirilen hava saldırısıyla ilgili olarak, Çin’in uluslararası ilişkilerde güç kullanımına kararlılıkla karşı çıktığını, tüm ülkelerin egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini savunduğunu söyledi.

  BMGK kararı olmadan atılan herhangi bir tek taraflı askeri adımın, BM Tüzüğü’ndeki ilkelerin ve uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini söyleyen Sözcü, bunun ayrıca Suriye meselesinin çözümünü daha da karmaşıklaştıracağını dile getirdi.

  Sözcü, "Çin, ilgili tarafları uluslararası hukuk çerçevesine dönmeye ve sorunları diyalog ve istişareyle çözmeye çağırıyor." dedi.

  "BM ARABULUCULUK YAPMALI"

  Çinli Sözcü, Suriye’de kimyasal saldırı gerçekleştirildiği iddialarıyla ilgili olarak da ülkesinin bu konuda kapsamlı, adil ve tarafsız bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti. Sözcü, bunun öncesinde tarafların erken bir hükme varmaması gerekliliğinin altını çizdi.

  Çin’in Suriye meselesinde siyasi çözümü tek gerçekçi çıkış yolu olarak gördüğünü belirten Sözcü, tüm tarafların BM’nin arabuluculuk rolünü desteklemesi gerektiğini ifade etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir