Çinli muhalife ABD'den vize

Çinli muhalife ABD'den vize

ABD, Çin'de ev hapsinden kaçan önde gelen muhalif Çen Guangçeng ve ailesinin ABD'ye seyahat etmeleri için vizenin hazır olduğunu bildirdi.

ÇİN'İN KARARI BEKLENİYOR

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, Çen ve ailesinin vize işlemlerinin bir hafta önce tamamlandığını belirterek, Pekin yeşil ışık yakar yakmaz Çen, eşi ve iki çocuğunun ABD'ye gelebileceğini belirtti.

Çin, Çen ve ailesinin ülkeden ayrılması için yapacakları seyahat başvurusunu kabul edeceğini bildirmişti.

ABD'de bir üniversitenin öğretim üyeliği teklif ettiği Çen için Nuland daha önce yaptığı açıklamada, Çen ve ailesine vize vermek için hızla harekete geçeceklerini, Çin'in de Çen, eşi ve iki çocuğunun ülkeden ayrılmasına izin vereceğini umduğunu söylemişti.

EV HAPSİNDEN KAÇMIŞTI

Çen, 4 yıl hapis cezasının ardından 2010 yılında ev hapsine alınmış, ev hapsinde tutulduğu Şandong eyaletinin Dongşigu kentindeki evden üç hafta önce kaçmıştı. Daha sonra ABD'nin Pekin'deki Büyükelçiliği'ne sığınarak burada 6 gün kalan Çen, ailesiyle birlikte ABD'ye gitmek istediğini söylemişti.

Çocuk yaşlarında görme yetisini yitiren 40 yaşındaki Çen, ülkenin tek çocuk politikası yüzünden kadınların kürtaja ve kısırlaştırılmaya zorlanmalarına karşı kampanyalar yürütmüştü.

Çen, 2006 yılında trafiği engellediği ve maddi hasara yol açtığı gerekçesiyle hapsedilmişti.