Petrol
94.12
0.79%
Euro
18.2369
-0.09%
Dolar
17.9566
-0.01%
Altın
1.027
-0.04%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.010
-1.79%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor

  Clinton, İran'ın Türkler'le rekabet ettiğini ve Türkiye'ye karşı saldırganca bir tavır izlediğini söyledi.
  • 14.10.2011 - 00:01
  Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor

  Clinton: İran Türkiye ye saldırıyor #1

  Clinton, Reuters'e verdiği demeçte bir soruyu yanıtlarken, ''İran'ın, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Adil El Cubeyr'e yönelik suikast planının ortaya çıkarılmasından önce de, şiddetli bir biçimde Türkiye'ye saldırdığını'' söyledi.

  TÜRKİYE'YE SALDIRIYORDU ÇÜNKÜ...

  Bakan Clinton, ''Türkiye'ye saldırıyordu, çünkü Türkiye, füze saldırılarına karşı NATO'nun korunması için NATO radarını topraklarında konuşlandırmada bizimle anlaştı. Türkiye'ye saldırıyordu, çünkü Türkiye, İslam'ı kabul eden, ancak Türkiye'nin son yıllarda başardıklarıyla daha uyumlu bir çizgi izleyen laik devletleri savunuyordu. Bu gerçekten Türkiye'ye karşı şiddetli bir bir saldırıydı'' diye konuştu.

  TÜRKİYE İYİ BİR KOMŞU OLMAYA ÇALIŞTI

  Clinton, sözlerine şöyle devam etti:

  ''Bunun çok önemli olduğunu düşündüm, çünkü Türkiye iyi bir komşu olmaya çalıştı. İran ile uzun bir sınırı paylaşıyorlar ve İranlılar'la iyi geçinmeye çalıştılar.

  HİÇ KİMSE İRAN'A KARŞI EMNİYETTE DEĞİL

  Herkesin şu anda öğrendiği şey, hiç kimsenin İranlılar'a karşı emniyette olmadığı. İranlılar kendi mantıklarına, dünya hakkında ve kendilerinin buradaki konumuna dair kendi düşünce tarzlarına sahipler ve etki için herkesle rekabet ediyorlar. Suudiler'le, Türkler'le rekabet ediyorlar ve pozisyonları hakkında sürekli bir kışkırtma halindeler.

  Bu konunun (Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisine suikast iddiaları), İranlılar'ın ne işler çevirdiğine dair birçok ülkede var olan sağlam temelli şüpheleri güçlendireceği kanısındayım''.

  OBAMA'YA 'SUİKAST' SORULDU

  Bu arada ABD Başkanı Barack Obama'ya, İran'ın Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Adil El Cubeyr'i öldürmek için suikast planı yaptığı iddialarıyla ilgili soru yöneltildi.

  İran-Amerika kökenli bir kişinin suikast planına karıştığını, bu kişinin İran hükümetiyle doğrudan bağlantıları olduğunu ve para aldığını da bildiklerini dile getiren Obama, "Şimdi tüm gerçekler ortada. İddiaları destekleyecek bulgular olmasaydı bu konuyu zaten gündeme getirmezdik" ifadesini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir