Euro
10.3195
0.01%
Dolar
8.8235
0.07%
Altın
496.85
0.13%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
378.052
-3.14%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Danimarka'da 30 bin kişi sığınmacılar için yürüdü

  Başkent Kopenhag'da "Refugees Welcome" ve Venligboerne gruplarının dahil olduğu 30 bin kişi sosyal medyadan organize olarak eyleme katıldı.
  • AA
  • 13.09.2015 - 01:38
  Danimarka'da 30 bin kişi sığınmacılar için yürüdü

  Danimarka da 30 bin kişi sığınmacılar için yürüdü #1

  Danimarka'nın sağcı Liberal Venstre hükümetini protesto eden kalabalık, özellikle Yabancılar ve Uyum Bakanı İnger Stöjbjerg ve Başbakan Lars Lökke Ramussen'in aleyhinde tezahüratlarda bulundu, aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi'ni yuhaladı.

  İnger Stöjbjerg'in geçtiğimiz günlerde Danimarka'nın "daha fazla sığınmacı barındıramayacağı" açıklamasına eylemciler ''Stöjbjerg'in kafasında yer çok'' pankartıyla yanıt verdi.

  Eyleme çok sayıda siyasetçi, bilim adamı, sanatçı, insan hakları savunucuları, sivil toplum örgütü temsilcileri katılırken, Danimarka'da yaşayan Müslümanlar da destek verdi. Gösteride, üzerinde, ''Mülteciler hoşgeldiniz'', ''Dublin sözleşmesini indirin'', ''Hiç kimse kaçak değildir'', ''Avrupa'nın mültecilerle olan savaşını durdurun'' yazılı pankart ve dövizler taşındı.

  Eylem nedeniyle bir çok yolun kapatılmasını fırsat bilenler tebeşirlerle meclisi çevreleyen yollara, sığınmacılar lehinde yazılar yazdı. Suriyeli doktor Haifaa Awad, kalabalığa hitaben, ''Buraya gelenler savaştan kaçan sığınmacılar. Göçmen değiller. Ve ben bu sığınmacıları kucaklayan sizlerle gurur duyuyorum" dedi.

  Danimarka'ya gelen sığınmacılara yardım eden ve gönüllülerden oluşan Venligboerne grubundan Tarek Kelani ise son günlerde Danimarka'ya akın eden sığınmacılara yardım için koşan binlerce kişinin büyük bir dayanışma örneği göstererek insanlık dersi verdiğini ifade etti.

  Eylemi organize eden gruplardan Refugees Welcome'dan Michala Clante Bendixen da hükümetin aksine Danimarkalıların sığınmacılara büyük yardımlarda bulunduğunu ve bugün bu meydana sığamayan kalabalığın Danimarka'nın kapılarını sığınmacılara sonuna kadar açtığını ifade etti.

  Eylemciler, bazı Avrupa ülkelerindeki mülteci kamplarındaki insanlık dışı uygulamaları ve devletlerinin sığınmacılara yönelik politikasını da eleştirdi. Birçok caddenin trafiğe kapatıldığı protesto eylemi sakin geçti. Kopenhag polisi bugünkü eyleme en az 30 bin kişinin katıldığını belirtildi.

  Sığınmacı dostu ve Liberal Venstre hükümeti karşıtı eylemler, sadece Kopenhag'da değil ülkenin diğer büyük şehirleri Odense ve Aalborg'un yanı sıra Almanya sınırında bulunan Padborg şehrinde de düzenlendi.

  Kraliyet polisinden yapılan açıklamada, Danimarka genelinde düzenlenen eylemlerde, toplam 34 bin kişinin sokaklarda olduğu belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir