Euro
10.1759
0.35%
Dolar
8.6721
0.29%
Altın
492.26
0.87%
Borsa
1.391
-1.99%
Bitcoin
383.125
-7.08%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Danimarka'da sığınmacı krizi

  Danimarka'ya gelen binlerce sığınmacı ülkede büyük bir krize neden oldu.
  • AA
  • 09.09.2015 - 23:06
  Danimarka'da sığınmacı krizi

  Danimarka da sığınmacı krizi #1

  Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a gitmek için yola çıkan sığınmacılar, Almanya-Danimarka sınırında polis tarafından trenlerden indiriliyor. Binlerce sığınmacı, İsveç başta olmak üzere Norveç ve Finlandiya'ya geçmek istemelerinden dolayı Danimarka polisi tarafından kayıt altına alınmaya sıcak bakmıyor.

  Bu nedenle kendilerine tahsis edilen kalacak yer ve otobüsleri de kullanmak istemeyen sığınmacılar, yürüyerek başkent Kopenhag'a varıp buradan da kaçak yollarla İsveç'in Malmö kentine varmayı hedefliyor.

  Danimarka da sığınmacı krizi #2

  ALMANYA İLE TREN SEFERLERİ İPTAL

  Sığınmacılar Almanya'dan Danimarka'ya ya feribotla Puttgarden'den Rödby'ye geçiyorlar, ya da Almanya'nın Flensburg kentinden Danimarka'nın Padborg kentine tren veya yürüyerek geçiyorlar. Polis hem ülke içinde bulunan hem de ülkeye giriş yapmaya devam eden sığınmacıları kontrol etmekte zorluk çekiyor.

  Polisin isteğiyle Danimarka devlet demir yolları DSB, bugün Almanya ile olan bütün tren seferlerini iptal ederken önümüzdeki günlerde de bu iki ülke arasında trenle seyahat etmek isteyenlerin farklı alternatiflere yönelmesini tavsiye etti. DSB ayrıca tren yerine herhangi bir otobüs seferi de tertip edilmeyeceğinin de altını çizdi.

  Danimarka da sığınmacı krizi #3

  FERİBOTLARA YAYA ALINMIYOR

  Almanya'dan gelen sığınmacıların kullandığı Puttgarden-Rödby arası çalışan feribotları zaman zaman denizde bekleten Danimarka polisi akşam saatlerinde feribotlara arabası olmadan yaya girmek isteyenlerin kabul edilmeyeceğini açıkladı.

  Polis ayrıca Kuzeybatı Almanya'yı Danimarka'nın güneybatısına (Güney Jylland) bağlayan otobanı da süresiz trafiğe kapattı. Burada yüzlerce sığınmacı yürüyerek 350 kilometre uzaklıktaki başkent Kopenhag'a ve buradan da İsveç'in Malmö kentine geçmeyi planlıyor.

  Güney Jylland polisi ayrıca yüzlerce sığınmacının bulunduğu bölgede helikopter ve alçak uçuş yapan uçaklara da izin vermiyor.

  Danimarka da sığınmacı krizi #4

  SIĞINMACILAR DANİMARKA'DA KALMAK İSTEMİYOR

  Son günlerde binlerce sığınmacının akın ettiği Danimarka sığınmacılar için zor şartlar sunuyor olsa da insanlar İsveç, Norveç ve Finlandiya'ya varabilmek için yol üzerinde bulunan bu ülkeden geçmek zorunda kalıyor.

  Danimarka'da iltica etmek istemeyen ve herhangi bir şekilde kayıt altına alınmak istemeyen sığınmacılar bu nedenle kamplara gitmeyi ve polis otobüslerine binmeyi de reddediyor. Sönderjylland polisinden komiser Michael Frederiksen, DR kanalına yaptığı açıklamada, otobüslerin otobandaki 300 kadar sığınmacıyı alarak Fröslev'deki bir okula götürmek istediğini, ancak sığınmacıların otobüslere binmek gibi bir niyetlerinin olmadığı ifade ettii.

  Frederiksen, ''Aralarında çocuk ve bebekler var. Bazıları bitkin düşmüşler. Umuyoruz ki otobüslere binmeyi kabul ederler. Bunu gerçekten çok istiyoruz'' diye konuştu.

  Güney Jylland polisinden Hans  Roost ise, polisin şu ana kadar sadece dialog yoluyla sığınmacıları otobüslere bindirmek istediğini vurgulayarak, sığınmacılar Kopenhag'a ilerledikçe otobanın da daha uzun mesafeli trafiğe kapatılacağını ifade etti.

  DANİMARKA ADALET BAKANI, ABD SEYAHATİNİ YARIDA KESTİ

  Yabancılar ve Uyum Bakanı İnger Stöjbjerg, TV2 kanalına yaptığı açıklamada, binlerce sığınmacının gitmek istediği İsveç'in sığınmacıların buraya rahat ulaşabilmesi konusunda Danimarka ile özel bir anlaşma yapmak istemediğini ifade etti.

  Dün öğleden itibaren en az 500 sığınmacının Danimarka'dan kaçak yollarla İsveç'e vardığı tahmin ediliyor.

  Danimarka Adalet Bakanı Sören Pind ise bir dizi temaslarda bulunmak için gittiği ABD'den yaptığı Twitter paylaşımında, ''ABD Adalet Bakanı'yla yaptığım görüşmeden sonra bu ülkedeki seyahatimi yarıda bırakıp dönüyorum. Durum başka yerden takip edilecek gibi değil'' diye yazdı.

  Ülkenin en büyük partisi Sosyal Demokratlar'dan Uyum ve Yabancılar Sözcüsü Dan Jörgensen de, Danimarka Başbakanı'na seslenerek, ''İsveç sığınmacıları almayı reddetti. Danimarkalılar daha ne kadar Başbakan'ın sığınmacı krizine çözüm bulmasını bekleyecek'' diye sordu ve hükümetin krizle ilgili planlarının neler olduğunu merak ettiğini ifade etti.

  Danimarka da sığınmacı krizi #5

  DANİMARKALILAR, SIĞINMACILAR YARDIM İÇİN YARIŞTA

  Öte yandan Danimarka genelinde hayırsever insanlar topladıkları yardım eşyaları ve paralarla sığınmacıların eksiklerini gidermeye çalışıyor. Bu arada sığınmacıları kendi arabalarıyla İsveç'e geçirmek isteyen onlarca kişinin Danimarka ve İsveç polisi tarafından gözaltına alındığı da iki ülkenin medyasına yansıyor ve polis durmadan resmi internet sitelerinden yardım maksatlı olsa da bunun insan kaçakçılığı sınıfına girdiği ve yasak olduğu hatırlatılıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir