Euro
10.7909
0.38%
Dolar
9.2389
0.29%
Altın
530.8
0.57%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
592.735
-0.42%
11ºC
İstanbul
Açık 11 C

  Danimarka'da yeni hükümet kuruluyor

  Danimarka'da hükümet kurmakla görevlendirilen Liberal Venstre lideri Rasmussen sağ partilerin desteğiyle tek partili azınlık hükümet kuracak
  • AA
  • 27.06.2015 - 08:15
  Danimarka'da yeni hükümet kuruluyor

  Danimarka da yeni hükümet kuruluyor #1

  Danimarka'da 18 Haziran günü düzenlenen genel seçimden sonra başlayan hükümet kurma arayışları bu akşam son buldu.

  TEK PARTİLİ HÜKÜMET

  Seçimlerden zaferle çıkan sağ blok partilerinin yeni başbakan olarak işaret ettiği ve Kraliçe ikinci Margrethe'nin hükümeti kurma görevi verdiği Liberal Venstre partisi lideri Lars Lökke Rasmussen, diğer sağ partiler Danimarka Halk Partisi, Liberal ittifak ve Muhafazakar Halk Partisi'yle anlaştığını, tek partili azınlık hükümeti kuracağını açıkladı.

  BASIN TOPLANTISINDA AÇIKLAYACAK

  Rasmussen, kabineyi Kraliçe Margrethe'ye sunacağını ve kabul görmesi halinde pazar günü basın toplantısıyla açıklayacağını söyledi.

  Ülkmede 18 Haziran günü düzenlenen milletvekili seçimlerinden mevcut Başbakan Helle Thorning Schmidt'in partisi Sosyal Demokratlar birinci çıkmasına rağmen blok halinde çoğunluğu yakalayamadıkları için Kraliçe ikinci Margrethe, hükümeti kurma görevini Liberal Venstre partisi lideri Lars Lökke Rasmussen'e vermişti. Rasmussen, ilk etapta dört sağ blok partisinin de içinde bulunduğu bir çoğunluk hükümeti kurmak istemiş ancak görüşmelerden anlaşma çıkmamıştı.

  Liberal Venstre partisi yüzde 19,5 oy alarak seçimde üçüncü parti olmuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir