Petrol
86.97
0.10%
Euro
19.6282
0.06%
Dolar
18.6389
0.03%
Altın
1.078
-0.14%
Borsa
4973
-1.44%
Bitcoin
321.157
-0.82%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Darbe girişimi Strasbourg'da Fransızlara anlatıldı

  15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi, dün akşam Strasbourg kentinde Fransızlara anlatıldı.
  • DHA
  • 22.09.2016 - 05:26
  Darbe girişimi Strasbourg'da Fransızlara anlatıldı

  Strasbourg Üniversitesine bağlı Hukuk Eğitim Merkezi 'ERAGE' salonunda yapılan toplantıya 100'e yakın Fransız katıldı. Katılanlar arasında siyasiler, eğitimciler, gazeteciler, öğrenciler, Strasbourg Başkonsolosu Özgür Çınar, AİHM eski başkanı Jean-Paul Costa, Strasbourg CHP teşkilatı üyeleri bulundu.

  Program Strasbourg Odyssee Sineması Yöneticisi Faruk Günaltay'ın 45 dakika süren konuşmasıyla açıldı. Fransa'da 67 yıldır yaşayan ve Fransa'nın en eski Türk vatandaşı olan sinemacı Faruk Günaltay, konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidar partisinin siyasi biyografisi, cemaatle ilişkileri, darbe girişiminde yaşananları anlattı.

  İkinci konuşmacı olan Strasbourg Üniversitesi Türkoloji, Siyasi Bilimler ve Tarih Öğretim Üyesi Prof. Dr. Samim Akgönül, darbe girişimi sonrası yaşanan olaylara dikkat çekti. Akademisyen Akgönül konuşmasında, Türkiye'nin 3 milyon Suriyeli mülteciyi barındırdığına, ancak Avrupa'nın Türkiye'ye karşı ayrımcı davrandığına vurgu yaptı. Göçmen politikası nedeniyle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Avrupa'nın Türkiye'de yaşanan bazı durumlara sessiz kaldığını ifade etti. Hükümetin açıklamalarından örnekler vererek 'At İzinin İt İzine Karıştığı', yapılan tutuklamaların ve açığa almaların 'cadı avı'na benzetildiğini ifade ederek, Suriye'de savaşa giren Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaşananlardan dolayı moralinin bozulduğunu söyledi.

  Darbe girişimi Strasbourg da Fransızlara anlatıldı #1

  "FRANSIZ MEDYASI YANLI HABER YAPIYOR"

  Salonda konuşmaları dinleyen Başkonsolos Özgür Çınar, program sonrası soru-cevap bölümünde söz aldı. Başkonsolos Çınar, Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu, Fransız medyasının yanlı haber yaptığını söyledi.

  Programı izleyenler arasında yer alan bazı cemaat üyeleri, DHA muhabirine konuşarak, "Darbe girişiminden sonra Avrupa genelinde Türk dernekleri tarafından cemaat yanlılarına yapılan fişlenme girişimlerin çok tehlikeli, yanlış olduğunu söyledi ve suçsuz insanların Türkiye'de tutuklandıklarını, Avrupa'da iş yerlerinde, evlerinde baskı ve şiddet uygulandığını öne sürdü. Baskılara dayanamayan bazı vatandaşlarımız bu nedenle Fransa ve diğer ülkelerde intihara sürükleniyor diyen cemaat üyeleri, Darbe girişimini biz desteklemiyoruz; çok yanlış, darbeyi yapanları cezalandırsınlar. Dünya'ya rezil olduk" iddiasında bulundu.


  Görüş Bildir