Petrol
108.06
-0.95%
Euro
17.544
-1.59%
Dolar
16.582
-1.79%
Altın
983.53
-0.86%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
350.310
-3.79%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  Davutoğlu ve Clinton'dan ortak açıklama

  Davutoğlu ve Clinton'dan ortak açıklama

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir basın toplantısı düzenledi
  • 13.02.2012 - 23:36

  Davutoğlu ve Clinton dan ortak açıklama #1

  Davutoğlu ve Clinton'ın görüşmesinde, iki ülkeyi ilgilendiren, bölgesel ve küresel konuların yanı sıra Suriye konusunun da ele alındığı bildirildi.

  İLK ETAPTA İNSANİ YARDIM

  Görüşmenin ardından Davutoğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Clinton "Esad rejimi ülkenin genelinde şiddet olaylarını tırmandırdı. Esad rejiminin sivil halka karşı şiddet uyguladığını biliyoruz. Suriye halkının yanındayız. Arap Birliğinin, Suriye çabalarını destekliyoruz. Suriye'de çözüme kavuşmak için Türkiye ile rol üstlenmeye hazırız. Ülkeye acil tıbbi yardımın götürülmesi için girişimlerde bulunacağız. Suriye halkı demokratik bir geleceği hak ediyor. Kimse Suriye'de iç savaş görmek istemiyor." dedi.

  AB ÜYELİĞİNE DESTEK

  Türkiye'nin AB üyeliği yönündeki bir soruyu yanıtlayan Clinton "Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz. Türkiye'nin AB üyeli Avrupa'ya katkı sağlayacaktır. Türkiye'nin AB üyeliği herkesin çıkarlarınadır. AB, Türkiye ile daha güçlü olacak." açıklamasında bulundu.

  TÜRKİYE REFAHIN TEMSİL EDİLDİĞİ ÜLKE

  Konuşmasının başında Türkiye-ABD ilişkilerine değinen Bakan Davutoğlu "Önümüzde ortak ve yoğun bir gündem var. ABD ile ekonomik anlamda örnek oluşturacak bir ilişkiye yönelmek istiyoruz. Türkiye refah ve istikrarın temsil edildiği bir ülke." dedi.

  SURİYE HALKININ YANINDAYIZ

  Suriye'deki gerginliğe değinen Davutoğlu " Demokratik kültüre sahip olmak Suriye halkının hakkıdır. Şiddet olayları başlamadan önce de halk demokrasi istiyordu. Bugün Suriye'de çok büyük bir insanı trajedi yaşanıyor. Arap Birliğinin çabalarına saygı duyuyoruz ve destekliyoruz. Suriye halkının haklı mücadelesinde yanındayız." açıklamasında bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir