Euro
10.1308
0.16%
Dolar
8.6469
-0.06%
Altın
491.4
-0.11%
Borsa
1.407
1.58%
Bitcoin
376.740
7.16%
14ºC
İstanbul
Sağanak yağış 14 C

  Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye göçmen tepkisi

  Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığının Afgan kabul programıyla ilgili açıklamasına tepki gösterdi: "Türkiye olarak, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz"
  • AA
  • 04.08.2021 - 00:21
  • Güncelleme : 04.08.2021 - 00:22
  Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye göçmen tepkisi

  Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2 Ağustos’ta yaptığı Afgan göçmenlerle ilgili açıklamaya tepki gösterdi.

  "Ülkemizin rızası olmaksızın ülkemizde çözüm aranmak istenmesi kabul edilemez" denilen yazılı açıklamada, şöyle denildi:

  "ABD'NİN AÇIKLAMASI, BÖLGEMİZDE BÜYÜK BİR GÖÇ KRİZİNE NEDEN OLACAKTIR"

  ABD'nin açıklamasının Türkiye'de büyük bir göç krizine sebep olacağının vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  "ABD devleti, ABD merkezli STK’lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD'ye göç başvurularının bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla üçüncü ülkelerden alınacağı belirtilerek, başvurular için ülkemize de işaret edilmektedir.

  Öncelikle ABD'nin açıklaması bölgemizde büyük bir göç krizine neden olacak ve göç yollarında Afganların acılarını artıracaktır. Soruna bölge ülkeleri arasında çözüm bulmak yerine ülkemizin rızası olmaksızın ülkemizde çözüm aranmak istenmesi kabul edilemez."

  "ABD, BU KİŞİLERİ ALMAK İSTİYORSA UÇAKLARLA ÜLKESİNE NAKLETMESİ MÜMKÜNDÜR"

  Açıklamada, Türkiye'nin yeni bir göç krizini üstlenecek kapasitesinin bulunmadığının altı çizildi:

  "Son 7 yıldır dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkemizin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke adına üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır. Türkiye olarak, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür.

  "ÜLKEMİZ HİÇBİR DURUMDA ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİN ULUSLARARASI SORUMLULUKLARINI DEVRALMAYACAKTIR"

  Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler tarafından kendi amaçları için kötüye kullanılmasına izin vermeyecektir. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları neticesinde yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir."

  Dışişleri Bakanlığı ndan ABD ye göçmen tepkisi #1


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir