Petrol
115.32
1.34%
Euro
17.508
-0.26%
Dolar
16.6379
-0.27%
Altın
979.85
0.38%
Borsa
2467
-0.94%
Bitcoin
337.186
-4.07%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Kıbrıs açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Müftüoğlu, "Kritik aşamada çok değerli bir fırsat kaçırıldı." dedi.
  • Ajanslar
  • 22.11.2016 - 23:06
  Dışişleri Bakanlığı'ndan Kıbrıs açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı ndan Kıbrıs açıklaması #1

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, İsviçre'deki Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, Kıbrıs Türk tarafının tüm iyi niyetli çabalarına rağmen, sonuç alınamadığını bildirdi.

  "TÜRK TARAFININ İYİ NİYETLİ ÇABALARINA RAĞMEN SONUÇ ALINAMADI"

  Sözcü Müftüoğlu, Kıbrıs konusunda İsviçre'de yapılan görüşmelere dair yöneltilen bir soruya karşılık, "Kıbrıs Türk tarafı ve Kıbrıs Rum tarafı arasında, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde 20-21 Kasım 2016'da İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında gerçekleştirilen yoğunlaştırılmış görüşmelerden Kıbrıs Türk tarafının tüm iyi niyetli çabalarına rağmen maalesef sonuç alınamadı" yanıtını verdi.

  "ÇOK DEĞERLİ BİR FIRSAT KAÇIRILDI"

  Müftüoğlu, "Sürecin bu kritik aşamasında çok değerli bir fırsatın kaçırılmış olduğunu düşünüyoruz. Gelinen bu noktada, Kıbrıs Türk tarafıyla ayrıntılı bir durum değerlendirmesi yapılacaktır. Garantörlerin de katılımıyla gerçekleştirilecek 5'li Konferansın tarihinin gecikmeksizin belirlenmesinde ve bu arada görüşmelerin devamında fayda görülmektedir. Türkiye'nin Kıbrıs meselesine yaşayabilir bir çözüm bulunması yönündeki kararlılığı sürmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

  AKINCI'DAN AÇIKLAMA

  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre'deki görüşmelerin sonuçsuz kalması sonrası Ada’ya döndü. Basın açıklaması düzenleyen Akıncı, görüşmelerin başarısız olmasının arkasında Rumların Türk tarafının müzakere gücünü sıfırlama gayreti yattığını söyledi.

  Akıncı, özellikle toprak konusunda ortaya atılan şartların müzakeleri tıkadığına dikkat çekti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir