Petrol
84.01
1.39%
Euro
17.8228
0.50%
Dolar
18.4771
0.01%
Altın
970.75
0.80%
Borsa
328
0.61%
Bitcoin
373.682
4.74%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C
  Dışişleri yanıtladı: Suriye'de neler mi oluyor

  Dışişleri yanıtladı: Suriye'de neler mi oluyor

  En genç editörümüzün kafası karışıktı Dışişleri'ne mail attı. Sıfır sorun politikasından bugünlere nasıl geldik..
  • 15.03.2012 - 12:03

  Dışişleri yanıtladı: Suriye de neler mi oluyor #1

  Bizler okul hayatımızda Irak, Suriye, İran ve Yunanistan'dan gelen tehditleri okuyarak büyümüş bir neslin temsilcileyiz. Eğitim hayatımız boyunca bizlere komşu ülkelerden gelen tehditler anlatıldı durdu. Sonra bir anda sıfır sorun politikası denilen bir kavram giriverdi hayatlarımıza...

  Güneyde en uzun sınır hattımız olan ve bir dönem dış tehdit olarak gösterilen Suriye ile sıfır sorun politikası kapsamında ortak bakanlar kurulu oluşturuldu, Esad ve Başbakan Erdoğan arasında aile fotoğrafları çekildi..

  Tüm bunların üzerinden çok değil 2-3 sene sonrasında ne oldu da bir anda dış politikamızın ana gündem maddesi Suriye'de yaşanan iç çatışma ve Esad'ın düşmanca tavrı oldu. Buralara nasıl geldik? Bu soruların cevabını en iyi verecek mecranın Dışişleri olabileceği düşüncesi ile ENSONHABER.com'un en genç editörlerinden Cengizhan Çelik sorularını mail olarak attı.. Dışişleri de sorularını cevapladı..

  İşte Cengizhan'ın sorduğu o sorular ve Dışişleri'nden gelen yanıt..

  DIŞİŞLERİNE SORULAR

  - Gerçekten de Suriye'de nüfusun % 70'lere varanı olan Sunniler iktidardaki Nusayriler tarafından şiddet ve zulüm mü görüyor?

  - Gerçekten de Esad yönetimi halkına silah mı çeviriyor? (Peki ama neden?)

  - Sahiden de Suriye'de anti demokratik icraatlar mı vuku buluyor? (Daha öncelerde de aynı durum söz konusu muydu veya ne değişti?)

  - Türkiye gerçekten de komşularının demokrasiye geçişlerinde halkların savunuculuğunu mu üstlenmiş durumda? (Şayet bu geçerliyse Suudi Krallığı'na aynı tutum sergilenmez ise ne derece tutarlı? )

  Cengizhan sadece soru sordu... Cevap ise Dışişleri'nden geldi...

  HEDEFİMİZ YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ

  Bimer'e yapmış olduğunuz 07.02.2012 tarih ve 64400 sayılı başvurunuz incelenmiş olup, Bakanlığımızca hazırlanan bilgi notu aşağıda sunulmuştur:

  Gerek Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana dış politikamızın temel dayanağını oluşturan "yurtta barış, dünyada barış" anlayışımız, gerek bunun bir yansıması olarak dile getirdiğimiz "komşularla sıfır sorun" ilkesi, Türkiye'nin etrafında bir barış, istikrar, güvenlik ve refah kuşağı oluşturulmasını hedeflemektedir. Dış politikamız daima yönünü bu hedefe çevirmiş bulunmaktadır.

  Suriye'deki gelişmeler de tabiatıyla bu mercekten izlenmektedir. En uzun sınıra sahip olduğumuz güney komşumuz Suriye'nin barış, istikrar ve refaha kavuşması, bu şekilde geleceğe güvenle bakan bir işbirliği ortağı olması temel temennimizdir.

  İKNA ETMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK

  Suriye ile ilişkilerimizi geliştirilmek için son on yılda sarf ettiğimiz emekler malumdur. Bu ülkeyle olan özel bağlarımız çerçevesinde, bölgedeki değişim ve dönüşüm sürecine ayak uydurmasını teminen Suriye'yi ikna etmek için elimizden geleni yapmış bulunuyoruz. Bu süreçte üç aşamalı bir dönemden geçilmiştir.

  Öncelikle, daha Suriye'de olaylar başlamadan çok önce, Tunus'ta toplumsal hareketler yaşanmaya başladığında kaçınılmaz gördüğümüz dönüşüme uyum sağlanabilmesi, Suriye'nin bu süreçten zarar görmeden çıkabilmesi adına ön almaları ve gerekli reformları gerçekleştirmeleri konusunda Suriye'ye çeşitli defalar samimiyetle tavsiyelerde bulunduk.

  REFORMLARA TEŞVİK ETTİK

  Bölgemizin yaygın bir değişim sürecine girmesi üzerine, komşu Suriye'de de halkın talepleri doğrultusunda bir değişim sürecinin başlamasını ve Suriye'nin bu geçiş sürecine öncülük etmesini istedik.

  GAYET İYİ NİYETLİYDİK

  Ülkemizin tecrübelerini, tüm bilgi, deneyim ve donanımını da Suriye ile paylaşmak suretiyle, Suriye Yönetimini günümüz dünyasının gerektirdiği reformları yapmaya teşvik ettik. İki ülke arasında tesis edilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi çerçevesinde Bakanlıklar arasındaki yoğun temaslarla da, bu reformların gerçekleştirilmesi hedefine yönelik katkı sağladık. Bu çabalarımızı, "Suriye'nin ekonomik, sosyal ve siyasi gelişim ve dönüşümüne nasıl yardımcı olabiliriz?" düşüncesiyle ve gayet iyi niyetle gerçekleştirdik.

  SURİYE'YE GÜVENİMİZ KALMADI

  Suriye Yönetimi'nin halkıyla uzlaşmayan tutumunu sürdürmesi ve demokratik açılımdan ziyade ülkeyi şiddet sarmalına sürükleyen güvenlik politikalarına ağırlık vermesi ve artık Suriye Yönetimi'ne güven duyabilme imkanımızın kalmaması üzerine, üçüncü aşamada, halkıyla mücadeleye giren bir yönetimin, bu mücadeleden galip çıkmasının mümkün olamayacağını vurgulamak suretiyle, Suriye yönetimi ile işbirliği ve ilişkilerimizi gözden geçirmek mecburiyetini hissettik.

  AKAN KAN DURSUN DİYE ÇABALIYORUZ

  Halkın meşru taleplerinin karşılanması ve ülkede akan kanın durmasına yönelik çabalarımızı başta Arap Ligi olmak üzere ilgili taraflarla koordinasyon içinde yürütmeyi sürdürüyoruz.

  Suriye ile ikili ilişkilerimizin son dönemdeki seyri ve bugün geldiği aşama, ani bir politika değişikliğinin sonucu değil, dostane duygularla aylar boyunca sabırla yürüttüğümüz girişimlere karşın, Suriye Yönetimi'nin uzattığımız yardım elini hava bırakmasının ve girmiş olduğu çıkmaz yolda ilerlemekte diretmesinin sonucudur.

  Bilgilerini saygılarımızla rica ederiz.

  T.C. Dışişleri Bakanlığı

  Ortadoğu Genel Müdür Yardımcılığı

  Bimer


  Görüş Bildir