Petrol
115.41
1.41%
Euro
17.4312
-0.70%
Dolar
16.6203
-0.37%
Altın
978.08
0.20%
Borsa
247
-0.81%
Bitcoin
335.181
-5.10%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C
  Dışişleri'nden vatandaşlara ABD'ye seyahat uyarısı

  Dışişleri'nden vatandaşlara ABD'ye seyahat uyarısı

  Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlara ABD Başkanlık seçimlerinin ardından başlayan protesto gösterileri nedeniyle seyahat uyarısında bulundu.
  • AA
  • 12.11.2016 - 20:28

  ABD başkanlık seçiminde sonuçların açıklanmasının ardından çok sayıda eyalette Donald Trump karşıtı protestolar günlerdir sürüyor. Dışişleri Bakanlığı Türk vatandaşlarına protestolar nedeniyle seyahat uyarısında bulundu.

  Dışişleri nden vatandaşlara ABD ye seyahat uyarısı #1

  İşte o açıklama:

  "ABD'de 8 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen Başkanlık seçimlerinin ardından başlayan protesto gösterileri, New York, Şikago, Philadelphia, Miami, Los Angeles, Seattle, Oakland ve Portland gibi merkezler başta olmak üzere, ülke genelinde farklı şehirlerde devam etmektedir.

  Gösterilerde zaman zaman suç ve şiddet olayları yaşanmakta, göstericiler ve güvenlik güçleri karşı karşıya gelmektedir. Bu bağlamda çok sayıda göstericinin güvenlik güçlerince gözaltına alındığı kamuoyuna yansımıştır.

  Dışişleri nden vatandaşlara ABD ye seyahat uyarısı #2

  ABD'de Trump karşıtı eylemlerde ilk ölüm VİDEO

  PROTESTOLARDA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Özellikle Oregon eyaletinin Portland şehrindeki protestolarda suç ve şiddet olaylarının yoğunluk kazandığı görülmektedir. Bu şehirdeki gösteriler güvenlik güçlerince ayaklanma olarak tanımlanmış, son olarak bir kişinin 12 Kasım Cumartesi günü erken saatlerde, protesto yürüyüşü sırasında silahlı saldırı neticesinde yaralandığı duyurulmuştur. Göstericilerin sosyal medyadaki paylaşımlarından protestoların bir süre daha devam etmesinin muhtemel olduğu anlaşılmaktadır.

  Öte yandan, son günlerde ABD genelinde yabancı karşıtı ve ırkçı nitelik taşıyan sözlü ve fiziksel saldırılar ve taciz olaylarında da artış yaşandığı kamuoyuna yansımaktadır.

  Dışişleri nden vatandaşlara ABD ye seyahat uyarısı #3
  ABD'de gösteriler şiddete dönüştü, bir eylemci vuruldu.

  YABANCI KARŞITI TACİZ VE SALDIRILARA DİKKAT

  Yaşanan olayların ve toplumsal gerginliğin ortaya çıkardığı riskler bağlamında, ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelere yaklaşmamalarında, yaşadıkları ve çalıştıkları mekanlarda güvenlik önlemlerini artırmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ABD güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, Vaşington Büyükelçiliğimiz ve ABD'deki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde fayda görülmektedir.

  Dışişleri nden vatandaşlara ABD ye seyahat uyarısı #4

  ABD'deki Temsilciliklerimizin Web Adresleri:

  T.C. Vaşington Büyükelçiliği web adresi: https://vasington.be.mfa.gov.tr/

  T.C. New York Başkonsolosluğu web adresi: https://newyork.bk.mfa.gov.tr/

  T.C. Boston Başkonsolosluğu web adresi: https://boston.bk.mfa.gov.tr/

  T.C. Houston Başkonsolosluğu web adresi: https://houston.bk.mfa.gov.tr/

  T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu web adresi: https://losangeles.bk.mfa.gov.tr/

  T.C. Miami Başkonsolosluğu web adresi: https://miami.bk.mfa.gov.tr/

  T.C. Şikago Başkonsolosluğu web adresi: https://sikago.bk.mfa.gov.tr/

  ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde, aşağıda irtibat bilgileri sunulan Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurulması mümkündür."

  Dışişleri nden vatandaşlara ABD ye seyahat uyarısı #5

  Dışişleri nden vatandaşlara ABD ye seyahat uyarısı #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir