Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  DSÖ: Koronavirüse karşı tek etkili ilaç Deksametazon

  Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında sadece Deksametazon'un, durumu şiddetli olan hastalarda etkili olduğunu söyledi.
  • AA
  • 17.10.2020 - 03:06
  DSÖ: Koronavirüse karşı tek etkili ilaç Deksametazon

  Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde, video konferans yöntemiyle DSÖ pandemi uzmanlarıyla toplantı düzenledi.

  "REMDESİVİR ETKİLİ DEĞİL"

  Örgüt tarafından koordine edilen koronavirüs terapötiklerinin değerlendirildiği Dayanışma Denemesi'nin geçici sonuçlarına değinen Ghebreyesus, "Remdesivir" adlı antiviral ilaç, hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, koronavirüs kaynaklı ölümler ve hastanede kalış süreleri üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığının ortaya çıktığını belirtti.

  DSÖ: Koronavirüse karşı tek etkili ilaç Deksametazon #1

  SONUÇLARA RAĞMEN DENEMELERE DEVAM

  Ghebreyesus, çıkan olumsuz sonuçlara rağmen DSÖ'nün mart ayında 30 ülkede bulunan toplam 500 hastanede yaklaşık 13 bin gönüllünün katılımıyla başlattığı Dayanışma Denemesi'nin devam edeceğini aktardı.

  ŞİDDETLİ GEÇİRENLER İÇİN EN ETKİLİSİ "DEKSAMETAZON"

  Dayanışma Denemesi her ay yaklaşık 2000 hastayı bünyesine kattığını ve monoklonal antikorlar ve yeni antiviraller dahil olmak üzere diğer tedavilere devam edeceğini belirten Ghebreyesus, "Şimdilik, kortikosteroid deksametazon, koronavirüsü şiddetli geçiren hastalarda etkili olduğu ortaya çıkan tek terapötiktir." dedi.

  DSÖ: Koronavirüse karşı tek etkili ilaç Deksametazon #2

  "KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ, GRİP VAKALARINI AZALTTI"

  Ghebreyesus, dünyada her yıl 3,5 milyona yakın şiddetli mevsimsel grip vakası ve 650 bin civarında da solunumla ilgili ölümler gerçekleştiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

  "Bu yıl, güney yarımkürede kış boyunca, koornavirüs için alınan önlemler nedeniyle mevsimsel grip vakaları ve ölümleri normalden daha azdı. Ancak aynı şeyin kuzey yarımküredeki grip mevsiminde de geçerli olacağını varsayamayız."

  DSÖ Genel Direktörü, ayrıca grip aşısı talebinin arzın üzerine çıkabileceği konusunda uyarıda bulundu.

  DSÖ: Koronavirüse karşı tek etkili ilaç Deksametazon #3

   

  Görüş Bildir