Petrol
87.35
2.08%
Euro
19.6419
0.06%
Dolar
18.6371
0.01%
Altın
1.075
-0.10%
Borsa
4960
0.00%
Bitcoin
327.070
1.44%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  DSÖ koronaya karşı sıtma ilacının kullanımını askıya aldı

  DSÖ koronaya karşı sıtma ilacının kullanımını askıya aldı

  Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs hastalarının tedavilerinde kullanılan 'Hidroksiklorokin' adlı ilacın, denemelerinin askıya alındığını açıkladı.
  • AA
  • 26.05.2020 - 08:35
  • Güncelleme : 26.05.2020 - 08:35

  DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yoluyla basın toplantısı düzenleyen Genel Direktör Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus DSÖ'nün salgına karşı dünya çapında bir savaş verdiğini belirterek, bu noktada araştırma ve geliştirme konusunda "agresif" çalıştığını söyledi.

  35 ÜLKEDEN 400'DEN FAZLA HASTANEDE DENENECEKTİ

  Ghebreyesus, iki ay önce, dört ilaç ve ilaç kombinasyonunun koronavirüse karşı etkinliğini değerlendirmek için "Dayanışma Denemesini" başlattıklarını anımsatarak, deneme kapsamında 35 ülkeden 400'den fazla hastanenin aktif olarak hasta kabul ettiğini aktardı.

  DSÖ koronaya karşı sıtma ilacının kullanımını askıya aldı #1

  ÖLÜM ORANI YÜKSEK ÇIKTI

  Şimdiye kadar 17 ülkeden 3 bin 500 hastanın deneme için kayıt yaptırdığını belirten Ghebreyesus, "Cuma günü, Lancet (tıp dergisi), hidroksikolorokin ve klorakin ve bunların hastaneye yatırılan koronavirüs hastaları üzerindeki etkilerini gözlemleyen bir çalışma yayınladı. Yetkililer, ilacın tek başına veya makrolid ile kullanıldığında, daha yüksek bir ölüm oranı tahmin ettiklerini bildirdiler." diye konuştu.

  GÜVENLİK GEREKÇESİYLE ASKIYA ALINDI

  Ghebreyesus, cumartesi günü "Dayanışma Denemesi Yürütme Grubunun" toplandığını ve koronavirüs hastalarının tedavilerinde kullanılan hidroksiklorokin isimli ilacın kullanımının "güvenlik endişeleri" nedeniyle geçici olarak askıya alındığını kaydetti.

  DSÖ Genel Direktörü, diğer ilaçların denemelerinin ise devam ettiğini dile getirdi.

  DSÖ koronaya karşı sıtma ilacının kullanımını askıya aldı #2

  TRUMP DA KULLANMIŞTI

  DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, cuma günü yaptığı açıklamada, Brezilyalı makamların koronavirüs tedavisi için kullanılan hidroksiklorokinin geniş çaplı kullanımını onayladığını hatırlatmış, klinik çalışmaları sona ermemiş olan bu ilacın kullanımının risk taşıdığı konusunda uyarıda bulunmuştu.

  ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüsten korunmak için kullanmaya başladığını açıkladığı ilacın kalp hastalığı riskini artırdığı bildirilmişti.

  Tıp dergisi Lancet tarafından yapılan araştırmada, sıtma ilacı hidroksiklorokinin tek başına veya antibiyotikle kullanımının koronavirüs hastalarında fayda sağlamadığının görüldüğü kaydedilmişti.

  Öte yandan, Trump, 19 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "Son birkaç haftadır, önlem amaçlı hidroksiklorokin kullanıyorum." ifadesini kullanmış, bunu kendisinin istediğini doktorlarının da itiraz etmediğini vurgulamıştı.


  Görüş Bildir