Euro
10.3973
0.84%
Dolar
8.6937
0.62%
Altın
498.42
0.85%
Borsa
1.415
0.89%
Bitcoin
294.000
-1.97%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  DSÖ'den, Almanya'da salgın istihbarat merkezi

  Berlin, küresel salgınları önleme platformuna ev sahipliği yapacak. Salgın risklerinin önceden tahmin edilerek önlenmesi amaçlanıyor.
  • AA
  • 05.05.2021 - 17:35
  • Güncelleme : 05.05.2021 - 18:03
  DSÖ'den, Almanya'da salgın istihbarat merkezi

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Almanya, gelecekteki yeni virüslere karşı küresel merkez oluşturmak için harekete geçti.

  DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, merkezin, Almanya'nın başkenti Berlin'de kurulacağını ve dünyanın dört bir yanındaki paydaşlarıyla çalışacaklarını söyledi.

  "KORONAVİRÜSÜN DERSLERİNDEN BİRİ DE..."

  Ghebreyesus, merkezin kurulması için çalışmaların geçen yıldan bu yana devam ettiğine dikkati çekerek, "Kovid-19'un derslerinden biri de liderlerin bilinçli halk sağlığı kararları vermelerine yardımcı olmak için dünyanın veri analizinde önemli bir sıçrama yapmaya ihtiyaç duymasıdır." ifadesini kullandı.

  "GELECEKTEKİ SALGINLARA KARŞI BİRLİKTE MÜCADELEYİ ÖĞRETTİ"

  Toplantıya video-mesaj yoluyla katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Mevcut Kovid-19 pandemisi bize, (gelecekteki) pandemi ve salgınlara karşı birlikte mücadele etmemiz gerektiğini öğretti." dedi.

  DSÖ den, Almanya da salgın istihbarat merkezi #1

  KÜRESEL SALGINLARI ÖNLEME PLATFORMU

  Merkel, Berlin'de DSÖ kontrolündeki yeni merkezin çeşitli devlet, akademik ve özel sektör temsilcilerinin katkılarıyla küresel salgınları önleme platformu olacağına işaret etti.

  Salgına karşı mücadelede yapay zeka gibi gelişmiş teknolojilerin potansiyellerinden yararlanılması, çeşitli veri kaynaklarının birleştirilmesi ve birden çok disiplinde iş birliği yapılması gerektiğinin altını çizen Merkel, "Daha iyi veri ve daha iyi analitik, daha iyi kararlar almamızın önünü açacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

  BÜTÇESİ 30 MİLYON EURO

  Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn da toplantıda yaptığı konuşmada, pandemi ve salgın risklerinin dünyanın neresinde olursa olsun mümkün olan en kısa sürede tespit edilmesi gerektiğini vurguladı.

  Spahn, pandemi ve salgın istihbaratı, gözetimi ve analitik yeni metodoloji için kurulan yeni küresel merkezin, ilk yıl için bütçesinin 30 milyon euro olacağını belirtti.

  DSÖ den, Almanya da salgın istihbarat merkezi #2

  SALGIN RİSKLERİ ÖNCEDEN TAHMİN EDİLECEK

  Jens Spahn, merkezin pandemi ve salgın risklerini önceden tahmin etmek, önlemek, tespit etmek, hazırlık yapmak ve bunlara yanıt vermek için küresel bir merkez olacağını söyledi.

  DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, "Paydaşlarımız arasında güven inşa etmeyi amaçlıyoruz. Merkez, bir inovasyon (yenilik) merkezi olacak." diye konuştu.

  Ryan, merkezin neden Cenevre'de kurulmadığına ilişkin bir soru üzerine, "Bu, yeni bir bürokrasi yaratmak için değil, ortaklarımızla dinamik olarak etkileşim kurmak için." karşılığını verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir