Petrol
109.68
0.52%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
487.299
3.76%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C

  Dünya basını seçim sonuçlarını nasıl gördü

  Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'ın zaferi dünya basınında da yankılandı.
  • 11.08.2014 - 09:27
  Dünya basını seçim sonuçlarını nasıl gördü

  basin

  Birçok basın ve yayın kuruluşu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçimlerde ilk sırada olduğunu yazarak Erdoğan'ın erken zaferini ilan ettiğini aktardı.

  AFP HABER AJANSI

  AFP haber ajansı kazanan Recep Tayyip Erdoğan başlığıyla duyurdu. AFP’nin haberine göre Türkiye 91 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez kendi Cumhurbaşkanını seçti. Başbakan Recap Tayyip Erdoğan Başbakanlık pozisyonuna gelen en güçlü lider olarak görülüyordu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde favori adayın Erdoğan olduğunu yazan AFP, resmi olmayan sonuçlara göre Erdoğan'ın oyların yüzde 54,1’ini alarak birinci olduğunu duyurdu. AP haber ajansı da seçim sonuçlarıyla ilgili aynı sonuçları paylaşırken resmi sonuçların yarından önce açıklanamayacağını belirtti. Reuters haber ajansı da Başbakan Erdoğan'ın resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazandığını ilan etti.

  Dünya basını seçim sonuçlarını nasıl gördü #2

  WALL STREET JOURNAL

  Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi, oyların yüzde 50'den fazlasını alan Erdoğan'ın zaferini ilan ederek gücünü pekiştireceğinin olası olduğunu yazdı.

  Gazete Erdoğan'ın yerel siyasette düşük bir profili olan diplomat Ekmeleddin İhsanoğlu ile Kürt nüfusunun umudu genç siyasetçi Selahattin Demirtaş'a karşı yarıştığını ifade ederek 60 yaşındaki Erdoğan'ın kamu oyunu bölmesine karşın Türkiye'nin bugüne kadar gelen en popüler politikacısı olduğunu yazdı.

  FINANCIAL TIMES

  İngiltere'de yayınlanan Financal Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın bugün yapılan ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önde gittiğine vurgu yaparak ilk sonuçlara göre Erdoğan'ın yarışı önde götürdüğünü ve oyların yüzde 50'sinden fazlasına sahip olarak ikinci tura kalmasına gerek olmayacağını yazdı.

  Seçimlerin ülke için potansiyel bir dönüm noktası olarak görüldüğü yorumunu yapan gazete, Ortadoğu ve Avrupa'nın ortasında kalan Türkiye'nin Amerika ve Avrupa Birliği ilişkilerinin soğuk olduğunu yazdı.

  Dünya basını seçim sonuçlarını nasıl gördü #3

  WASHINGTON POST

  Amerikan Washington Post gazetesi de henüz resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ülkenin ilk doğrudan yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önde olduğunu belirterek Erdoğan'ın Türkiye'nin güçlü lideri olarak yerini sağlamlaştırdığını yazdı. Gazete, Türkiye'deki haber ajanslarına dayanarak açılan oyların yarısından fazlasını alan Erdoğan'ın karşısındaki rakibi İhsanoğlu'nun yüzde 35, Selahattin Demirtaş'ın ise yüzde 8 oranında oya sahip olduğunu aktardı.

  DEUTSCHE WELLE

  Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle ise oylarının neredeyse tamamının açıldığı Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın lider gittiğini belirtti. Yayın kuruluşu, 60 yaşındaki Başbakan Erdoğan'ın oyların yüzde 53'ünden fazlasını alarak beş yıllık cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasının büyük olası olduğunu aktardı.

  BİLD: SULTAN KAZANDI

  Cumhurbaşkanlığı seçiminin favorisi önde. Otoriter devlete giden yol açılmış görünüyor. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mutlak çoğunlukla seçimi kazandı.

  DİE ZEİT: ERDOĞAN YENİ CUMHURBAŞKANI OLUYOR

  Sonuçlara göre Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazandı. Erdoğan seçim zaferinin ardından İstanbul'da bir camide dua ettikten sonra Ankara'ya gidecek.

  Dünya basını seçim sonuçlarını nasıl gördü #4

  TAZ: ERDOĞAN İLK TURDA ZAFER KAZANDI 

  Başbakan seçimde oyların büyük kısmını aldı. Seçimin ikinci turu yapılmayacak.

  N-TV İLK TURDA AÇIK BAŞARI

  Erdoğan Türkiye'nin cumhurbaşkanı oluyor. Erdoğan seçimi ilk turda kazandı. Muhalefet seçim kampanyasındaki engellerden şikayet etti.   

  DER STERN : GÜÇ ADAMI ERDOĞAN

  Cumhurbaşkanlığı seçimleri yeni bir Türkiye vaat eden Erdoğan'ın gücüne güç katacaktır. 2002 yılından bu yana AKP hiç bir seçimi kaybetmedi. Erdoğan seçimi ilk turda kazandı. Erdoğan uzlaşma arayan bir diplomat değil. Aksine: O savaştan korkmayan ve Türkiye'yi kutuplaştıran bir güç adamı.

  FRANKFURTER ALLGEMEİNE: ERDOĞAN'IN ZAFERİ

  Bu onun siyasi kariyerinin doruk noktası. Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk doğrudan seçilmiş cumhurbaşkanı olarak hayatının en önemli hedefine ulaşmıştı.

  DER SPİEGEL: TÜRKİYE GÜÇLÜ ADAMDAN YANA OY KULLANDI 

  Türkler, Başbakan Erdoğan'ı salt çoğunluk ile ilk turda yeni cumhurbaşkanı seçti. Erdoğan gelecekte muhafazakâr İslami fikirlerini uygulamaya devam edecek. Başkanlık sistemi, onun daha otoriter olmasına yol açacak.

  ASSOCİATED PRESS

  Resmi olmayan sonuçlar, Türkiye'nin ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın en az beş yıl daha ülkenin başında kalacağını gösterdi.

  REUTERS

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı. Erdoğan'ın salt çoğunluğun desteğini almayı başardığını ifade eden YSK Başkanı Sadi Güven, oyların yüzde 99'unun sayıldığını duyurdu.

  BBC

  BBC, Erdoğan'ın "Halk iradesini ortaya koydu" sözlerine verdi.

  EL CEZİRE

  Yardımcıları, Başbakan'ın ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığını söyledi. Nihai olmayan sonuçlar, Erdoğan'ın yüzde 52 oy aldığını gösterdi.

  DİE WELT

  Erdoğan cumhurbaşkanlığını yüzde 50'den fazla oyla kazandı. Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimi bitti. Başbakan Erdoğan seçimi birinci turda net bir sonuçla kazanarak yeni cumhurbaşkanı oldu.

  NEW YORK TİMES

  New York Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın “balkon konuşması”nın ardından yayına verdiği haberinde, Türkiye'de son 10 yıldan fazla bir süredir etkin olan Erdoğan'ın "kolay bir seçim zaferi kazandığının görüldüğünü ve ülkenin gelecek beş yıllık siyasi hayatında da baskın" olmaya devam edeceğini belirtti. Başbakan Erdoğan'ın yüzde 52'ye yakın oy alarak ülke tarihinde ilk kez seçimle cumhurbaşkanı olduğunun altını çizen gazete, daha önce “temsili” olan cumhurbaşkanlığı makamının artık, Erdoğan'ın halk tarafından seçilmesiyle daha fazla güç kullanılan bir yer haline gelebileceğini aktardı.

  LOS ANGELES TİMES

  Los Angele Times gazetesi, “Resmi olmayan sonuçlara göre, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığını Erdoğan kazandı” başlığıyla verirken, Başbakan Erdoğan'ın “derin bir bölgesel kargaşa zamanında kapsamlı etkileri olacak bir güç üssü olduğunu pekiştirdiği” ifadesine yer verildi.

  USA TODAY

  USA Today gazetesi, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven'in, Türk seçmenlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkenin doğrudan seçilen ilk cumhurbaşkanı olarak seçtiğini bildirdiği belirtildi. Güven'in resmi sonucun bugün açıklanacağı bilgisine yer verilen haberde, Başbakan Erdoğan'ın, “halk sandıkta iradesini gösterdi” ifadesine yer verildi.

  LİBERATİON

  'Türkiye: Kutsal Erdoğan' başlığıyla ilk sayfadan verdiği haberinde şöyle diyor: Karizması, sözlerinden önce geliyor. Sokaktan ve camiden çıkmış sözlerin karıştığı, coşkulu konuşmaların ismi... Dünkü seçimleri daha ilk turda kazanan AKP lideri, kampanya boyunca “Cumhurbaşkanlığı görevi dinlenme yeri değildir, halk daha aktif bir cumhurbaşkanı istiyor” demişti. Erdoğan tutkusunu açıkça dile getirdi; Amerikan başkanlık sistemine veya Fransa’daki yarı başkanlık sistemine dayanan bir cumhuriyetin kurulması.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir