Dolar
6.8652
0.0641%
Euro
7.7892
0.18%
Altın
1815.28
0.3349%
Borsa
118930.53
0.1836%
G. Altın
400.347
0.3597%
Bitcoin
64487.52
0.1352%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Dünyadan 2014 yılbaşı manzaraları - Foto Galeri

  Bazı ülkeler yeni yıla coşkuyla girerken, bazıları ise 2014'ü sakin karşıladı.
  • 01.01.2014 - 05:02
  Dünyadan 2014 yılbaşı manzaraları - Foto Galeri

  Dünyadan 2014 yılbaşı manzaraları - Foto Galeri #1

  Pasifik'teki Tonga adaları TSİ 12.00'da yeni yılı karşılayan ilk ülkelerden biri oldu. Adalar'da büyük ayin düzenlendi.

  Dünyadan 2014 yılbaşı manzaraları

  OKYANUSYA'DA YILBAŞI

  Yeni Zelanda ve Avustralya 2014'e havai fişek gösterileriyle girdi. Yeni Zelanda'nın en büyük kenti Auckland yeni yılı havai fişek gösterisiyle karşıladı.

  Avustralya'da 2014'e muhteşem havai fişek gösterileriyle "Merhaba" dedi. Sidney kentinde 6,8 milyon Avustralya doları harcanarak hazırlanan ve yaklaşık 1,5 milyon kişinin izlediği havai fişek gösterileri nefes kesti. Yeni yılın ilk dakikalarında birçok noktadan aynı anda fırlatılan binlerce havai fişek, Sidney semalarını adeta gündüze çevirdi.

  YENİ YILA ANTARKTİKA'DA GİRDİLER

  2014'e "Merhaba" diyen ilk bölgelerden Antarktika'da buzlar arasında sıkışan Rus buzkıranında bulunanlar sosyal paylaşım sitesi Youtube'da kutlama görüntülerini paylaştı.

  DUBAİ'DA GÖSTERİŞLİ KUTLAMALAR

  Birleşik Arap Emirlikleri'ne bağlı Dubai'de dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Halife'de su, ateş ve havai fişek gösterisi düzenlendi. İki yapay adada yaklaşık 400 bin havai fişek atıldı. 200 teknisyen eşliğinde 400 bölgeden atılan havai fişeklerle Dubai, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye aday oldu.

  ÇİN

  Çin, 2014'ü lazer gösterileri ve havai fişeklerle karşıladı. "Şanghay'ın silueti" olarak bilinen Huangpu Nehri kıyısındaki sahil şeridi Vaytan'da toplanan 10 binlerce kişi, yeni yıl coşkusunu yaşadı.

  JAPONLAR YENİ YILA SAKİN GİRDİ

  Japonya, yeni yılı sakin karşıladı. Ülke genelinde küçük çapta havai fişek gösterileri düzenlendi. Milyonlarca Japon, yeni yılı karşılamak için tapınaklara gitti.

  FİLİPİNLER'DE BURUK YILBAŞI

  Haiyan tayfununun vurduğu Filipinler de yeni yıla sakin girdi. Tayfundan en fazla zarar gören Tacloban kentinde yetkililer halkın moralini yükseltmek için birkaç dakikalık havai fişek gösterisi düzenledi.

  Güney Kore'nin başkenti Seul'de, 15. yüzyıldan kalma bronz çan çalındı

  Singapur'da binlerce kişi yeni yıldan beklentilerini ve dileklerini yazdıkları balonları nehre bıraktı.

  ENDONEZYA YENİ YILA FARKLI GİRDİ

  Endonezya'nın başkenti Cakarta'nın merkezinde 2014'e coşkuyla girilirken, yeni yıl kutlamalarının ilk kez yasaklandığı, şeriatın uygulandığı Banda Açe'de polis binlerce fişeğe el koydu.

  GÜNEY AFRİKA MANDELA'YI ANDI

  Güney Afrika'daki Cape Town kentinde 5 Aralık'ta yaşamını yitiren efsanevi lider Nelson Mandela, konser, havai fişek ve hayatının gösterildiği 3 boyutlu projeksiyon gösterisiyle anıldı.

  BALKANLAR'DA 2014 COŞKUSU

  Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da, bu yıl yeni yıl eğlencelerinin adresi Çocuklar Meydanı oldu.

  Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da, yeni yıl kutlamaları Sırbistan Parlamentosu binası önünde yapıldı. Çeşitli konser ve eğlenceler düzenlendi.

  Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de, Ban Yelaçiç Meydanı'nda yeni yıl, müzik ve havai fişeklerle karşılandı.

  Kosova'nın başkenti Priştine'de, Karadağ'ın en gözde sahil kenti Budva'da ve Makedonya'ın başkenti Üsküp'te de yılbaşı benzer eğlencelerle kutlandı.

  KAZAKLAR EKSİ 20'DE 2014'Ü KUTLADI

  Kazakistan yeni yıla havai fişekler eşliğinde girdi. Başkent Astana'da, eksi 20 derecelik soğuk havaya rağmen, kasım ayından itibaren donmasıyla bilinen İşim Nehri üzerinde toplanan Kazaklar, atılan havai fişeklerle 2014'e girmenin coşkusunu yaşadı.

  RUSYA'DA YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLİ YILBAŞI

  Rusya'nın başkenti Moskova 2014 yılına yoğun güvenlik önlemleri altında girdi. Binlerce Moskovalı Kızıl Meydan'da bir araya gelerek yeni yılı karşıladı. Tarihi Kızıl Meydan'da görkemli havai fişek gösterileriyle coşan başkentliler sevinç gösterilerini saklamadı.

  Fransa'nın başkenti Paris'in ünlü caddesi Champs-Elysees, yılbaşı kutlamalarında 300 binden fazla kişiyi ağırladı.

  HOLLANDA'DA BİR KİŞİ HAVA FİŞEKTEN ÖLDÜ

  Hollanda'da yeni yıl kutlamalarında bir kişi atılan havaifişeğin vücuduna isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.

  Sokakları süslenen Lahey, Rotterdam ve Amsterdam gibi büyük şehirlerin merkezlerinde toplanan Hollandalılar, saatler 00.00'ı gösterdiğinde yeni yıla coşkuyla girdi. Rotterdam'da Erasmus Köprüsü, Amsterdam'da ise Het Ij ve Dam Meydanı'ndaki gösterilere 100 bine yakın kişinin katıldığı bildirildi.

  Rotterdam'da gösterileri izlemeye gelenlere belediye, ücretsiz lokma tatlısı dağıttı. Polis, yılbaşı gecesinde sorun yaşanmaması için günler öncesinden çeşitli önlemler alırken, Medemblik kentinde 51 yaşındaki bir kişinin havai fişek kazasından dolayı öldüğü bildirildi. Hollanda'da en son iki sene önce yılbaşı kutlamalarında hayatını kaybedenler olmuştu.

  İNGİLTERE'DE YILBAŞI KUTLAMALARI

  İngiltere, 2014'ü başkent Londra'daki görkemli havai fişek gösterileriyle karşıladı.

  Yaklaşık 150 bin kişi yeni yıla başkent Londra'nın ünlü Thames Nehri kenarında karşıladı. Yeni yıl coşkusunu yaşamak için sabah saatlerinde nehir kıyısından "yer kapan" binlerce kişi soğuğa aldırmadan geri sayım için saatlerce bekledi. Kutlamaya katılanların bir kısmı küçük çocukları ile battaniyelere sarılarak yeni yıla girmeyi heyecan içerisinde bekledi.

  "Londra'nın Gözü" olarak bilinen "London Eye" dönme dolabı, Parlamento binasının yanında bulunan Westminister Bridge ve Embankment civarında toplanan Londralılar ve turistler, 2014'e tam 11 dakika süren görkemli havai fişek gösterisiyle merhaba dedi. Havaifişek gösterisi ile Londra'nın merkezi renk cümbüşüne döndü.

  DANİMARKA'DA ÇILGIN YILBAŞI

  Danimarka'nın başkenti Kopenhag, yeni yıla havaifişek gösterileriyle girdi. Kopenhag'da yeni yıla saatler kala neredeyse her semtte yapılan havai fişekli kutlamalar kentin merkezindeki Tivoli Bahçeleri ve Radhuspladsen'de zirveye ulaştı.

  Kentteki değişik mekanlarda bir araya gelen Danimarkalıların yanı sıra, Tivoli'de yarım saat süren ışık gösterisinin ardından Radhuspladsen Meydanı'nda toplanan onbinlerce Danimarkalı ve yabancı turist havaifişek gösterisi altında yeni yıla girmeyi tercih etti.

  Yeni yıla çığlıklar atarak ve kucaklaşarak giren meydandakiler, daha sonra kontrolden çıkan havaifişek kullanımı nedeniyle zaman zaman sıkıntılı anlar yaşadı. Aşırı alkol kullanımı nedeniyle kendinden geçenlerin çevredeki insanlara rahatsızlık verdikleri de gözlenirken Radhuspladsen Meydanı, kutlama sonrasında adeta içki şişeleri ve havai fişek atıkları çöplüğüne döndü.

  ALMANYA 2014'E BÖYLE GİRDİ

  Almanya 2014 yılına merhaba dedi. Başta başkent Berlin olmak üzere Hamburg, Köln, Frankfurt, Stuttgart ve Münih kentlerinde halk kent meydanlarına toplanarak havai fişek gösterilerini izledi.Berlin'de yeni yıl kutlamalarının merkezi tarihi Brandenburg Kapısı oldu. Brandenburg Kapısı ile Zafer Anıtı arasındaki "17. Juni" adlı ana cadde üzerinde saatler 00.00'ı geçince 6 bin havai fişek patlatıldı.

  Brandenburg Kapısı ile Zafer Anıtı arasındaki "17. Juni" adlı ana caddeye yılbaşı kutlaması için yüzbinlerce insan akın etti. Sadece yılbaşını Berlin'de geçirmek için kente gelenlerin sayısının iki milyon olduğu öğrenildi.

  Köln'de ise tarihi Dom katedrali önünde ve Ren nehri kenarında toplanan binlerce insan yapılan havai fişek gösterisi izledi.

  Frankfurt'ta da kent merkezi olan Zeil Caddesi üzerinde ve Main nehri kenarında toplanan kalabalık 2014'e eğlenerek girdi.

  Almanya'daki yılbaşı kutlamaları nedeniyle güvenlik birimlerinin yoğun önlem alması dikkati çekti.

  Görüş Bildir