Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
517.691
1.61%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C

  Düşen Türk uçağı İtalyan gazetelerinde flaş haber

  Berlusconi'nin gazetesi: Erdoğan'ın gizli Suriye savaşı. İsyancılara, uçaklarla casusluk yapıyor.
  • 25.06.2012 - 10:05
  Düşen Türk uçağı İtalyan gazetelerinde flaş haber

  Düşen Türk uçağı İtalyan gazetelerinde flaş haber #1

  İtalya'nın eski Başbakanı Silvio Berlusconi ailesine ait olan gazete, ''Erdoğan'ın gizli Suriye savaşı'' başlığının altında, silah yardımı yaptığı isyancılara misafirperverlik gösteren Türkiye'nin, şimdi de onlara gökten casuslukla destek verdiğini böylece Ankara'nın, bölgeyi kontrol altında tuttuğunu öne sürdü

  FLAŞ HABER OLARAK GEÇTİ

  Türkiye ile Suriye arasındaki 'uçak' krizine 2 gündür fazla yer vermeyen İtalyan basını, uçağın yerinin tespit edilmesi ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, "Uçak, uluslararası sularda düşürüldü" yönündeki açıklamalarının ardından haberi ilk sıradan görmeye başladı. Haber ağırlıklı TV kanalları gün içerisindeki bültenlerinde sık sık konuya ver verirken, ajanslar 'flaş haber' statüsünde abonelerine duyuru yaptı, gazeteler ise internet sitelerinde birinci haber olarak krize değindi.

  BERLUSCONI'NİN GAZETESİ YAZDI

  Bazıları, 'savaş rüzgarları' yönünde yaklaşım ortaya koyarken Il Giornale gazetesi, "Erdoğan'ın gizli Suriye savaşı. İsyancılara, uçaklarla casusluk yaparak, bölgeyi kontrol altında tutuyor" iddiasında bulundu.

  DEVLET AJANSI DA GEÇTİ

  Yarı resmi devlet ajansı ANSA, "Türkiye-Suriye arasında uçak düşürme tansiyonu", "Ankara: Silahsızdı ve uluslararası sulardaydı", "Suriye: Uçağın kimliğini bilmiyorduk" başlıklarıyla abonelerine haberi geçti.

  LA REPUBBLICA:

  "Suriye ve Türkiye arasında sınır savaşları", "Ankara uyardı: Askeri anlamda bize meydan okumayın" başlıklarını kullanan gazete, iki ülke arasındaki ilişkilerin karmaşık bir boyuta ulaştığını belirtti. Gazete, Suriye'den gelen açıklamaların aksi yönünde konuştuğunu belirttiği Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, "Uçak, uluslararası sularda bulunuyordu. NATO'nun girişimini isteyeceğiz. Kimsenin, Türkiye'nin askeri yeteneklerini sınamaya hakkı yok" dediğini aktararak, açıklamanın detayları ve uluslararası tepkilere yer verdi.

  IL GIORNALE:

   İtalya'nın eski Başbakanı Silvio Berlusconi ailesine ait olan gazete, "Erdoğan'ın gizli Suriye savaşı" başlığının altında, silah yardımı yaptığı isyancılara misafirperverlik gösteren Türkiye'nin, şimdi de onlara gökten casuslukla destek verdiğini böylece Ankara'nın, bölgeyi kontrol altında tuttuğunu öne sürdü.

  Ardından, "Ankara ve Şam arasında savaş denemeleri mi?" sorusunu yönelten gazete, bazı Türk kaynaklarının, NATO'nun müdahalesinin göz ardı edilmediğini söylediklerini öne sürdü. Gazete, Türk uçaklarının daha önce de, PKK kamplarını belirlemek için Suriye hava sahasını defalarca ihlal ettiğini iddialarına ekledi.

  LA STAMPA:

  "Suriye ve Türkiye arasında savaş rüzgarları" başlığını kullanan gazete, konunun NATO'nun masasına taşındığını belirterek, "Beşar Esad rejimini bitirmek için askeri tırmanış riski yükseliyor" yorumunu getirdi.

  CORRIERE DELLA SERA:

   "Suriye-Türkiye arasında tansiyon yükseliyor" başlığının altında 2 gündür yaşanan gelişmelere yer vererek, "İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler daha da gerginleşiyor" diyen gazete, bu krizler yaşanırken, Suriye'de Esad rejiminin insanları öldürmeye devam ettiğini ekledi.

  İTALYA SURİYE'Yİ KINADI

  SURİYE'nin, Türk keşif uçağını düşürmesi, uluslararası arenada tepki görmeye devam ediyor. İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi bu olayı kınarken, salı günkü NATO toplantısında, İtalya olarak Türkiye'nin yanında yer alacaklarını açıkladı.

  İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan ve "Türk keşif uçağının, Suriye uçaksavarları tarafından düşürülmesiyle ilgili açıklama" başlığını taşıyan açıklamada, "Esad rejimi tarafından gerçekleştirilen bu eylem, ciddi ve kabul edilemez bir eylemdir" denildi.

  Açıklama, "Bakan Giulio Terzi, Akdeniz semaları üzerinde zararsız bir uçuş gerçekleştiren Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın, Suriye uçaksavarları tarafından düşürülmesini güçlü bir şekilde kınarken, kızgınlığını da ortaya koymaktadır" dendi.

  Açıklamada, Salı günü 4. maddenin ele alınacağı NATO Konseyi toplantısında, İtalya'nın aktif rol alacağı da ifade edildi.

  Bakan Terzi ayrıca bu vesileyle, halkına karşı uyguladığı insanlık dışı muamelenin tahammül edilemez boyutlara vardığını belirterek, Annan planının uygulanmasındaki başarısızlıktan, ülkede süregelen şiddetten ve orada bulunan gözlemcilerin çalışmalarını imkansız kılmaktan sorumlu tuttuğu Şam rejimini de kınadığını ekledi.


  Görüş Bildir