Euro
15.1138
-0.85%
Dolar
13.3457
-0.59%
Altın
789.6370
-0.77%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
575.325
1.02%
7ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 7 C

  Einstein'in mutluluk formülleri açık arttırmayla satıldı

  Ünlü fizikçi Albert Einstein'in mutluluk formülleri içeren iki notu Kudüs'teki açık artırmada 1 milyon 560 bin dolara satıldı.
  • Haber Merkezi
  • 25.10.2017 - 11:17
  Einstein'in mutluluk formülleri açık arttırmayla satıldı

  Nobel ödüllü ünlü fizikçi Albert Einstein'a ait ve kendi el yazısı ile kaleme aldığı, mutluluk tavsiyelerini içeren iki nüsha yazı, Kudüs'te açık arttırma ile satışa çıkartıldı.

  Einstein in mutluluk formülleri açık arttırmayla satıldı #1

  1,5 MİLYON DOLARA SAHİBİNİ BULDU

  Bağımsız araştırmacılar tarafından titizlikle incelenen belgelerin orijinal olduğu anlaşılınca müzayede için sergi alanına alındı kağıtlar. Heyecanlı geçen açık artırmada iki kağıt için toplam ödenen bedel 1,5 milyon Dolar seviyesine ulaştı.

  Açık artırmada kağıtların sahibi olan koleksiyonerlerin isimleri açıklanmazken, kağıtların yeni sahibinin Avrupalı olduğu belirtildi.

  Einstein in mutluluk formülleri açık arttırmayla satıldı #2

  "NOTLAR İLERDE ÇOK DEĞERLENECEK"

  Nobel ödüllü fizikçi, mutluluk tavsiyelerini içeren notları, Japonya ziyareti sırasında, bir kuryeye bahşiş karşılığında vermişti. Notları satan kişinin de kuryenin yeğeni olduğu duyuruldu.

  1922 yılında Tokyo'daki Imperial Oteli'nde yaşanan olayda, Einstein'in kuryeye, "notların ileride çok değerlenebileceğini" söylediği de belirtiliyor.

  Hayatını bilime adayan fizikçinin kuryeye verdiği Almanca notlarda "Başarı peşinde koşmak ve bununla beraber gelen sürekli huzursuzluğa karşın, sakin ve alçak gönüllü bir yaşantı daha fazla mutluluk getirecektir." yazıldığı belirtildi.

  Einstein in mutluluk formülleri açık arttırmayla satıldı #3

  NOBEL ÖDÜLÜNDEN HEMEN ÖNCE YAZILMIŞ

  Ünlü fizikçinin bu olayın gerçekleştiği sırada Japonya'da akademik bir gezide olduğu ve Nobel ödülü aldığını henüz öğrendiği belirtiliyor.

  Kudüs'te satışa çıkarılan el yazısı notların, ulaştığı değerin açık artırma öncesi tahmin edilenin üzerinde olduğu da ifade edildi.

  Einstein in mutluluk formülleri açık arttırmayla satıldı #4


  Görüş Bildir