Euro
9.4855
-0.41%
Dolar
7.9583
-0.59%
Altın
463.65
-0.34%
Borsa
1.339
1.34%
Bitcoin
153.050
4.26%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan ABD'yi dinlemiş

  Yunanistan'dan ilginç itiraf; 'ABD'nin Ankara elçilerini dinledik'
  • 29.10.2013 - 14:09
  Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan ABD'yi dinlemiş

  Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan ABD yi dinlemiş #1

  Yunanistan'ın eski dışişleri bakanlarından Theodoros Pangalos, Yunan istihbaratının ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin telefonlarını dinlediğini söyledi.

  Pangalos, katıldığı bir radyo programında ABD Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) müttefik ülkelerin liderlerini dinlemesiyle ilgili sorular üzerine, bunun önemli bir şey olmadığını belirterek, 'Biz de ABD'nin Atina ve Ankara'daki Büyükelçisini dinledik' dedi.

  'DİNLEME KONUSUNDA BAŞARILIYDIK'

  Yunan istihbaratının bu konuda önemli başarıları bulunduğunu belirten Pangalos, 'Söyleyeceklerim size garip gelecek ama bir zamanlar Yunan Gizli Servisi (EYP), ABD'nin sadece Atina'daki büyükelçisini değil, Ankara'daki Büyükelçisini de dinlemeyi başarmıştı. 1990'lı yılların sonunda Dışişleri Bakanı olduğum dönemde büroma her gittiğimde önüme kahve ve simidimle birlikte dinlemelerle ilgili bir yığın kağıt bırakıyorlardı' ifadesini kullandı.

  'PİS İŞLERDE BİRİNCİYİZ'

  Pangalos, EYP'in o dönemde 'şanlı bir sayfa yazdığını ve Yunanlıların bundan gurur duymaları gerektiğini' belirterek, 'EYP, Atina ve Ankara'daki büyükelçilikleri cihazlarla izleyip teyp bandına kaydediyordu. Milli açıdan gurur duymalısınız çünkü pis işlerde birinciyiz' diye konuştu.

  Yunan siyasetinin en renkli simalarından biri olan ve son seçimlerde aday olmayarak aktif politikadan çekilen Pangalos, başbakan yardımcılığı ve çok sayıda farklı bakanlık görevlerinde bulundu. Renkli kişiliği ve sözünü sakınmayan
  tarzı sebebiyle her zaman gündemde kalmayı başaran Pangalos, kısa bir süre önce ekonomik krizin sebeplerine ilişkin dijital olarak internetten yayımladığı 'Paraları hep birlikte yedik!' kitabıyla gündeme gelmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir