Euro
11.0117
-1.13%
Dolar
9.4718
-1.18%
Altın
546.75
-1.83%
Borsa
1.51
1.16%
Bitcoin
592.502
-2.32%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  El Kaide'nin iki numaralı ismi öldürüldü

  Terör örgütü El Kaide'nin Yemen kolunun lideri Nasır el Vuhayşi'nin, ABD saldırısında öldürüldüğüne ilişkin haberler doğrulandı.
  • 16.06.2015 - 09:25
  El Kaide'nin iki numaralı ismi öldürüldü

  El Kaide nin iki numaralı ismi öldürüldü #1

  El Kaide'nin Yemen kolu, yayınladığı video ile El Vuhayşi'nin İHA saldırısında öldüğünü duyurdu. CNN, saldırının geçen cuma günü Yemen'in doğusundaki Hadramut bölgesinde gerçekleştiğini belirtti.

  El Vuhayşi'nin yerine Arap Yarımadası El Kaidesi örgütünün komutanı Kasım el Rimi'nin geçtiği belirtildi.

  CESEDİ MORGDA TUTULUYOR

  AFP'ye konuşan Yemenli bir yetkili, El Vuhayşi'nin cesedinin teröristler tarafından yerel bir morgda tutulduğunun tahmin edildiğini belirtti. İsminin açıklanmaması kaydıyla bilgi veren yetkili, "Şu an El Kaide üyelerine ait dört ceset var. Bunlardan birinin El Vuhayşi'ye ait olduğu düşünülüyor" dedi.

  El Kaide nin iki numaralı ismi öldürüldü #2

  ÖRGÜTE VURULAN EN BÜYÜK DARBE

  Washington Post gazetesine konuşan ABD'li bir istihbarat yetkilisi, El Vuhayşi'nin öldürüldüğüne dair haberleri teyit etmeye çalıştıklarını söylemişti. ABD basını, bu haberin doğrulanması halinde, El Kaide'nin eski lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesinin ardından söz konusu terör örgütüne vurulan en büyük darbe olacağı yorumunda bulunmuştu.

  BİN LADİN'İN SAĞ KOLUYDU

  Yemen asıllı El Vuhayşi, 2009 yılında Arap Yarımadası El Kaidesi'nin başına geçmişti. 2006'da Yemen'deki bir cezaevinden kaçan El Vuhayşi, daha önce de Bin Ladin'in yardımcılığını yapıyordu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir