Euro
15.1325
-0.08%
Dolar
13.3624
-0.11%
Altın
789.8500
-0.02%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
551.998
-2.93%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  El Kaide'ye Altın Kılıç operasyonu

  Yemen ordusu, Caar ve Zencibar kentlerinde kontrolü sağladı.
  • 13.06.2012 - 01:38
  El Kaide'ye Altın Kılıç operasyonu

  El Kaide ye Altın Kılıç operasyonu #1

  Yemen ordusu, terör örgütü El-Kaide ile girdiği çatışmaların ardından Ebyen bölgesindeki Caar ve Zencibar kentlerinde kontrolü tamamen sağladı.

  Yemen ordusundan yapılan resmi açıklamada, ülkenin güneyindeki Caar ve Zencibar kentlerinde kontrolün tamamen sağlandığı belirtildi.

  El-Kaide ve Yemen ordusu arasında geçen yoğun çatışmalarda, onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı ifade ediliyor.

  Yemen Savunma Bakanı Muhammed Nasır Ali, yaptığı açıklamada, Caar ve Zencibar kentlerinde mayın ve diğer mühimmat kalıntılarını temizlemeye başladıklarını belirterek, ''Halen tamamen kontrol altına alınamayan bölgelerde ise kontrolü sağlamak için 'Altın Kılıçlar' operasyonu uygulanmaya başlandı'' dedi.

  AA muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, El-Kaide'nin, ''Caar ve Zencibar kentlerinden, yaşanan çatışmalarda halkın zarar görmemesi için çekildiklerini ve özür dileyen'' içerikte bir broşür dağıttığı iddia edildi.

  Tanıkların ifadelerine göre, El-Kaide terör örgütü, çatışmalarda görevlendirdiği yabancı militanların, özellikle Somalililerin ülkeye giriş ve çıkışlarını gerçekleştirdiği sahil kentlerinden Şakra yakınlarındaki 2 şehirden çekildi.

  Yemen askerlerinin bölgede halen faaliyet gösterdiği, savaş uçakları da dahil her türlü teçhizatı kullandığı, Deniz Kuvvetleri'nin de El-Kaide terör örgütüne ait onlarca tekneyi batırdığı bildirildi.


  Görüş Bildir