Euro
10.0628
-0.06%
Dolar
8.4589
0.04%
Altın
497.37
0.04%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
336.599
-0.98%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Eli silahlı Davut heykeli İtalyanlar'ı kızdırdı

  Eline silah tutuşturulmuş Davut heykeli fotomontajlı reklam polemiğe neden oldu
  • 08.03.2014 - 23:55
  Eli silahlı Davut heykeli İtalyanlar'ı kızdırdı

  Eli silahlı Davut heykeli İtalyanlar ı kızdırdı #1

  Bir Amerikan silah firmasının yeni silahının tanıtımında dünyaca ünlü İtalyan heykeltraş Michelangelo Buonarroti'nin ünlü eseri Davut heykelinin fotoğrafını kullanması, İtalya'da tepkiyle karşılandı.

  İtalya'nın önde gelen gazetelerinden Repubblica'nın haberine göre, bir Amerikan silah markasının reklamında, Rönesans döneminin ünlü heykeltraşı Michelangelo'nun 1501-1504 yıllarında yaptığı ünlü Davut heykelinin eline fotomontaj yöntemiyle yeni silahı konulmuş ve üzerine "Bir sanat eseri" sloganının atılmış olması, heykele ev sahipliği yapan İtalya'da tepkilere yol açtı.

  İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, sosyal paylaşım sitesi twitter'dan yazdığı iletisinde, "Silahlı Davut heykelinin görüntüsü yasalara ihlal ediyor. Amerikan firmasına karşı harekete geçeceğiz. Firma, bu reklamı hemen çekmeli" dedi.

  Floransa Müzeleri Direktörü Cristina Acidini de Amerikalı şirketi eli silah tutan Davut heykelli reklamı daha fazla yaymamaları hususunda uyardı.

  Davut heykeline 1873 yılından bu yana evsahipliği yapan Floransa'daki Accademia Galerisi'nin direktörü Angelo Tartuferi de ünlü heykelin reklam maksatlı kullanımının yasalara göre bir telif bedelinin olduğunu ve bu konuda Amerikan firmasından kendilerine bir talep gelmediğini ifade etti.

  Tartuferi, yasalarda heykelin, estetik değerini değiştirecek müdahalelere maruz kalamayacağının belirtildiğine dikkati çekerek, ünlü heykelin kötü bir reklamda, yasalar

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir