Petrol
112.88
1.19%
Euro
16.22
0.64%
Dolar
15.55
0.45%
Altın
918.75
-0.32%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
468.836
-2.49%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  Endonezya Devlet Başkanı Widodo: Aşının helal olup olmadığından emin olmalıyız

  Endonezya Devlet Başkanı Widodo: Aşının helal olup olmadığından emin olmalıyız

  Joko Widodo, halka koronavirüs aşısı konusunda acele etmemelerini, aşının 'helal olup olmadığından emin olmaları gerektiğini' söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 20.10.2020 - 03:53
  • Güncelleme : 20.10.2020 - 03:53

  Dünyada koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü ülkelerden biri olan Endonezya'da, şimdiye dek 350 binden fazla koronavirüs vakası tespit edildi ve virüs nedeniyle 12 bin kadar insan hayatını kaybetti.

  Nüfusunun önemli bir kısmının İslam dinine mensup olduğu Endonezya'nın devlet başkanı Joko Widodo, koronavirüs aşısına ilişkin tartışma yaratan bir açıklamada bulundu.

  Channel News Asia'da (CNA) yer alan habere göre Widodo, yaptığı açıklamada, aşı konusunda acele edilmemesi gerektiğini söyleyerek halkın aşıların 'helal olup olmadığı' konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

  Ülkedeki sağlık makamları, acil aşı yetkisinin kasım ayı gibi erken bir tarihte verilebileceği görüşünü paylaşmıştı.

  Endonezya Devlet Başkanı Widodo: Aşının helal olup olmadığından emin olmalıyız #1

  "HELAL OLUP OLMADIĞINDAN EMİN OLMALIYIZ"

  Widodo, basında kapalı bir toplantı öncesindeki açıklamasında "Bu aşı işi çok karmaşık olduğu için aceleye getirilmemesini istiyorum." dedi.

  "İyi bir hazırlık yapıldığından emin olmak istiyorum." diye kaydeden Widodo, "Halkla iletişimde, özellikle helal-haram, fiyat-kalite ilişkisinde iyi bir oranı yakaladığımızdan emin olmalıyız." ifadelerini kullandı.

  Endonezya Devlet Başkanı Widodo: Aşının helal olup olmadığından emin olmalıyız #2

  HELAL TARTIŞMALARI UZUN SÜREDİR DEVAM EDİYOR

  Endonezya, diğer anlaşmalara ek olarak, önümüzdeki yıl mart ayına kadar Çinli Sinovac’tan 50 milyon doz ve önümüzdeki nisan’a kadar İsveçli ilaç ve biyoloji şirketi AstraZeneca’dan 100 milyon doz aşı alacak.

  Aşıların İslami kurallara uyup uymadığı konusundaki tartışmalar, Endonezya Ulema Konseyi’nin kızamık aşısının haram olduğunu ve İslam’da yasak olduğunu ilan eden bir fetva yayınladığı 2018 dahil olmak üzere Endonezya’da uzun süredir devam ediyor.

  Endonezya Devlet Başkanı Widodo: Aşının helal olup olmadığından emin olmalıyız #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir