Petrol
87.09
-0.10%
Euro
18.1927
0.19%
Dolar
18.5373
0.17%
Altın
990.88
0.30%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
362.143
-0.62%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Erdoğan istemedi Obama İsrail'in davetini iptal etti

  Erdoğan istemedi Obama İsrail'in davetini iptal etti

  İsrail basını, Erdoğan'ın isteği üzerine ABD'nin, İsrail'i Küresel Terörle Mücadele Forumu'na davet etmediğini yazdı.
  • 11.06.2012 - 05:43

  Erdoğan istemedi Obama İsrail in davetini iptal etti #1

  Türkiye'nin 20-21 Mayıs'ta Chicago'da gerçekleşen NATO zirvesine İsrail'in katılmasını engellediği konuşulurken Ankara'dan Tel Aviv'e başka bir uluslararası platformda daha veto geldiği iddia edildi.

  ERDOĞAN İSTEDİ DİYE İSRAİL'İ REDDETTİ

  İsrailli ekonomi gazetesi Globes, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine, ABD'nin İsrail'i ilk toplantısı geçen hafta İstanbul'da gerçekleşen Küresel Terörle Mücadele Forumu'na dahil etmediğini yazdı. Washington'dan İsrail yanlısı bir kaynağa dayandırılan haberde, İsrail'in foruma davet edilmek için çok uğraştığı belirtildi. Habere göre terörle mücadeledeki deneyimi ve ABD ile sıkı istihbarat bağlarına rağmen forumdan dışlanması İsrailli yetkilileri büyük hayal kırıklığına uğrattı.

  ABD AÇIKLAMA YAPTI

  İsrail'in forumdan dışlanması, Washington'da önceki gün gerçekleşen basın toplantısında gündeme gelince ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Açıklamada "Forum ile amacımız, sınırlı sayıda geleneksel bağışçı, önde gelen ülkeyi ve yükselen güçleri bir araya getirmekti. Terörü engelleme ve terörle mücadelede önemli deneyimi bulunan bazı yakın partnerlerimiz Forum'un kurucu üyeleri arasında yer almadı. Forum'da İsrail'i birçok durumda faaliyetlerimize dahil etmeyi tartıştık, bunu gerçekleştirmeye kararlıyız" denildi.

  Globes'a konuşan kaynak, Obama yönetiminin ABD'nin aksine Türkiye'nin Hamas'ı terör örgütü olarak nitelememesini görmezden geldiğini de söyledi.
  ABD Başkanı Barack Obama, Küresel Terörle Mücadele Forumu'nun 2011'de oluşturmuş ve Türkiye'yi eşbaşkan seçmişti. Forum'da Çin, Rusya, Cezayir, Mısır, Endonezya, Ürdün, Fas, Pakistan, Hindistan, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerinin bulunduğu 29 üye yer alıyor.


  Görüş Bildir