Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.209
-2.38%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Erdoğan New York'ta Aşk-ı Nebi hat sergisine katıldı

  BM Genel Kurul görüşmeleri dolayısıyla New York’ta temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sergi gezdi.
  • 24.09.2014 - 10:44
  Erdoğan New York'ta Aşk-ı Nebi hat sergisine katıldı

  Hz. Muhammed’in doğumunun 1443. yıldönümü anısına, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Nisan ayında Ayasofya’da açılan hat sergisindeki eserler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı açılış töreniyle New York'taki Türkevi’nde sergilenmeye başlandı.

  DÜNYANIN EN BÜYÜK İSLAM ESERLERİ KOLEKSİYONUNUN ÖNCÜSÜ

  İslam Kültür Sanat Platformu tarafından düzenlenen ve Yıldız Holding ve TİKA’nın desteklediği sergi, 2015 Şubat-Mart aylarında New York ve Washington’da dünyanın en büyük İslam eserleri koleksiyonunu bir araya getirecek olan ‘İslam Hazineleri / Treasuries of Islam’ adlı serginin de öncüsü niteliğinde.

  Erdoğan Aşk-ı Nebi hat sergisine katıldı -Galeri

  Erdoğan New York ta Aşk-ı Nebi hat sergisine katıldı #1

  ÇOK SAYIDA İSİM KATILDI

  İslam Kültür Sanat Platformu tarafından düzenlenen, Yıldız Holding ve TİKA’nın desteklediği 'Aşk-ı Nebi' sergisinin açılışında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, İKSP Genel Sekreteri Abdülkadir Özkan ve Godiva Kuzey Amerika Genel Müdürü Burak Elmas da yer aldı.

  Erdoğan New York ta Aşk-ı Nebi hat sergisine katıldı #2

  41 PARÇA ESER

  İslam Kültür Sanat Platformu Genel Sekreteri Abdülkadir Özkan, sergide Hz. Muhammed'i (sas) anlatan 41 parça eser olduğunu ifade etti. ‘Aşk-ı Nebi Sergisi’ni uluslararası boyutta daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçladıklarını belirten Özkan şunları kaydetti:

  ''İSLAM'IN OLUŞTURDUĞU MEDENİYETİ İNSANLARA TEKRAR HATIRLATMAYI HEDEFLİYORUZ''

  ''İslam Kültür Sanat Platformu klasik İslam sanatlarına ilişkin bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bir zerafet dini olan İslam’ın nasıl bir medeniyet inşa ettiğini bu eserler sayesinde insanlığa yeniden hatırlatmayı hedefliyoruz.”

  Erdoğan New York ta Aşk-ı Nebi hat sergisine katıldı #3

  ''DÜNYANIN EN BÜYÜK İSLAM ESERLERİ SERGİSİ''

  2015 yılında dünyanın en büyük İslam eserleri sergisine imza atacaklarını belirten Özkan; “Şuan üzerinde çalıştığımız en önemli çalışma 2015 Şubat ve Mart aylarında gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz ‘İslam Hazineleri’ adlı dünyanın en büyük İslam eserleri sergisidir. Tamamı özel koleksiyonlardan derlenen bu eşsiz koleksiyonu öncelikli olarak Tophane-i Amire'de, daha sonra da Nisan ve Mayıs gibi New York ve Washington’un önemli sanat merkezlerinde açacağız.”

  Erdoğan New York ta Aşk-ı Nebi hat sergisine katıldı #4

  Günümüz hat ve tezhip sanatçılarının son çalışmalarının yer aldığı “Aşk-ı Nebi” sergisindeki eserler, hat sanatının Kûfi, muhakkak, reyhânî, sülüs, celî sülüs ve nesih gibi birçok farklı yazı çeşitleriyle yazılmış ayetler, hadis-i şerifler, hilye-i şerifler ve güzel sözlerinden oluşuyor.

  SERGİDE YER ALAN ESERLER;

  Sergide yer alan eserlerden bazıları ise şu şekilde sıralanıyor: Mehmet Özcay'ın celî sülüs tarzındaki eseri: ''Bismillahirrahmanirrahim'', Hasan Çelebi, celî dîvânî zerendud tarzındaki eseri (Bakara Suresi 286. ayet): “Bizi affet! Bizi bağışla! Bize Acı!”, Hüseyin Kutlu'nun celî sülüs tarzındaki eseri (hadis): “Kardeşiniz zalim de mazlum da olsa ona yardım edin.”,  Ahmed Fares Rizq'ın sülüs-nesih tarzındaki eseri (hadis): “Kul kardeşine yardım ettiği müddetçe Allah da onun yardımcısıdır.”, Mustafa Parıldar'ın muhakkak tarzında yazdığı eseri (hadis): “Sizin en hayırlınız “Kur’an öğrenen ve öğreteninizdir.”,  Ali Toy'un kûfi tarzındaki eseri (Enbiya Süresi 107. ayet): “Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik.”

  Erdoğan New York ta Aşk-ı Nebi hat sergisine katıldı #5

  SANATÇILAR;

  İslam dünyasının diğer bölgelerindeki sanatçılar da dâhil olmak üzere sergide şu sanatçıların eserleri bulunuyor: Mehmed Özcay, Hasan Çelebi, Hüseyin Kutlu, Mehmet Memiş, Tahsin Kurt, Mustafa Parıldar, Ali Toy, Ferhat Kurlu, Ömer Faruk Özoğul, B. Hilal Çizmecioğlu, Adem Sakal, Ali Rıza Özcan, Berrak Özdoğan, Abdurrahman Depeler, Fuat Başar, Yılmaz Turan, Seyit Ahmet Depeler, Adem Sakal, Turan Sevgili, Muhammed Yaman, Fatih Özkafa, Cavide Pala, Arda Çakmak, Savaş Çevik, Eyüp Kuşçu, Ahmed Fares Rızq (Mısır), Bijar El-Hac Kerim El-Erbili (Irak), Bijar Arbilly (Irak), Mahfuz Zunnun El-Ubeydi, Ziyad Al-Muhandis, Muhammed D. Cellul (Suriye) ve Ammar Maliki.

  22 EKİM'E KADAR AÇIK OLACAK

  Sponsorluğunu Ülker-Yıldız Holding, TİKA’nın yaptığı sergideki eserler Albaraka Türk, Türkiye Diyanet Vakfı, Galeri Bir İmza, Meşk, Sufiyane, Fennan ve özel koleksiyonlardan derlendi. Aşk-ı Nebi Sergisi, 22 Ekim'e kadar sanatseverlerin ziyaretine açık kalacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir